Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové kupují drogy přes internet i sociální sítě. Policie jim v tom omylem pomohla

Rusové kupují drogy přes internet i sociální sítě. Policie jim v tom omylem pomohla

Nelegální obchod s drogami na ruském internetu vzkvétá. Policie v Omsku na něj nedávno ještě více upozornila a udělala mu tak v podstatě reklamu. Na svém twitterovém účtu sdílela screenshoty účtu ze sociální sítě Hydra, který místní k prodeji narkotik používají.  

„Evropská kvalita, kolumbijské normy, pákistánská vřelost a íránská pracovitost.“ Tak inzerují ruští dealeři své zboží na sociálních sítích a slibují dodat drogy kdekoli po Rusku i v některých dalších zemích bývalého Sovětského svazu. Sociální síť Hydra totiž uživatelům umožňuje, aby se  prostřednictvím softwarového systému TOR po internetu pohybovali anonymně. Místní policie v Omsku tak vyzývá obyvatele, aby Hydru nepoužívali.

 

Ostuda on-line 

Policie o internetovém prodeji drog informovala prostřednictvím twitteru. Jenže uveřejnila screenshoty zpráv, takže jejich příspěvky vypadaly jako reklama na drogy spíš než informace veřejné služby. Po sérii kritiky trapasu nakonec policisté skryli webové adresy.

Zprávy Hydry ukazují na roli technologií v ruském obchodu s drogami. Anonymní automatické konverzační roboty nabízely podle médií drogy už loni, upozorňuje Moscow Today. V jednom případě v Čeljabinsku se prodávalo koření a syntetické konopí přes populární Telegram Messenger.

 

Po svém říjnovém uvedení na trh neušla podobnému skandálu ani obchodní platforma Facebook Marketplace. Internetový bazar se po svém spuštění začal hemžit nabídkami na prodej nejen drog a zbraní, ale třeba i dětí, někdo zase zkoušel prodat za 400 dolarů těhotnou přítelkyni. I přes zákaz prodeje některého druhu zboží uživatelé dokázali systém obejít.

Hydra ale nabízí svým uživatelům vyspělejší přístup s využitím takzvané darknet s využitím obvykle speciálního softwaru. Umožňuje tak přístup do skrytých vrstev internetu, kam se běžně na základě přihlášení přes IP adresu nelze přihlásit.

 

Revoluce v prodeji drog

Právě v Rusku se skryté hluboké vrstvy internetu staly odbytištěm drogového obchodu. Uživatelé drog se tak nyní nemusí spoléhat pouze na své dealery a přímý kontakt s nimi. Drogy seženou na anonymních internetových stránkách, zaplatí za ně bitcoiny, tedy virtuální měnou, a doručit si je nechají do mrtvých schránek.

V USA fungovala webová stránka Silk Road jako nelegální tržiště už v roce 2011. O dva roky později byl její majitel Ross Ulbricht zatčen a o další dva roky později odsouzen na doživotí za zprostředkování prodeje drog za více než milion dolarů.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek