Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové podpořili odpadlého libyjského generála. Ukázali mu svoji námořní chloubu

Rusové podpořili odpadlého libyjského generála. Ukázali mu svoji námořní chloubu

Ruská letadlová lod Admirál Kuzněcov je ve Středozemním moři. Libyjský generál Chalífa Haftar byl dnes na její palubě, což napříkald agentura Rueters označila za vyjádření otevřené podpory z ruské strany. Prostřednictvím videotechniky s Haftarem hovořil ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Letadlová loď Admirál Kuzněcov byla zapojena do bojů v Sýrii a nyní je na cestě zpět do Ruska. Velitelé libyjského generála provedli po palubě a umožnili mu na dálku rozhovor s ministrem obrany.

„Hovořili o naléhavých otázkách boje proti mezinárodním teroristickým skupinám na Blízkém východě,“ oznámila ruská agentura RIA Novosti.

Haftar má vlastní oddíly zvané Libyjská národní armáda (LNA), k níž se připojilo mnoho bývalých vojáků libyjské armády. Tyto oddíly bojují proti teroristům a loni obsadily také ropné terminály, jež předtím kontrolovali teroristé. Za Haftarem stojí parlament, který sídlí na východě země, ale který neodhlasoval důvěru vládě, jež pracuje v Tripolisu.

Libye se zmítá v občanském konfliktu, který nastal po svržení vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. Milice, které se na jeho svržení podílely, si ponechaly zbraně a ovládají části země.

Podle odborníků se nedá vyloučit, že má Haftar politické ambice. Už loni v listopadu se sešel v Moskvě s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a žádal ho o pomoc s bojem proti islámským radikálům v Libyi. Kreml tehdy neoznámil, zda Haftarovi vojenskou podporu poskytne.

Na Libyi se vztahuje embargo OSN, které zakazuje dovoz zbraní. Import zbraní je povolen jedině vládě v Tripolisu, kterou OSN uznává. Dovoz musí schválit výbor Rady bezpečnosti OSN.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek