Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové přímo napadli americký volební systém, ukazuje tajná zpráva NSA

Rusové přímo napadli americký volební systém, ukazuje tajná zpráva NSA

Na veřejnost se dostaly další důkazy, podle kterých se Moskva snažila ovlivnit výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech. Podle uniklé tajné zprávy Národní bezpečnostní agentury (NSA) ruské zpravodajské agentury napadly počítače společnosti, která jednotlivým americkým státům dodává elektronický volební systém. Únik utajených informací má zřejmě na svědomí 25letá Reality Leigh Winnerová, kterou FBI obviňuje z toho, že stáhla utajovaný materiál z vládních úložišť a zaslala ho médiím. 

O ruských snahách proniknout do hlasovacích systémů se spekulovalo delší dobu. Doposud se však podařilo doložit jen to, že byly během předvolební kampaně napadeny emailové účty Demokratické strany. Informace o ruských hackerských útocích do systému, který přepočítává hlasy voličů, se podařilo potvrdit až včera.

Podle zprávy NSA, kterou zveřejnil server Intercept, provedly ruské zpravodajské služby kybernetický útok na minimálně jednoho amerického dodavatele hlasovacího softwaru a několik dní před volbami zaslaly podvodné e-maily víc než stovce místních volebních úřadů.

Server Intercept, který se zaměřuje na otázky národní bezpečnosti, uvedl, že mu byl dokument NSA poskytnut anonymně a píše, že „zpráva z 5. května 2017 je nejpodrobnějším vládním popisem ruského zásahu do voleb, které dosud vyšly najevo“.

Uniklý dokument jasně říká, že ačkoli ruský prezident Vladimir Putin jakákoliv obvinění z hackerských útoků popírá, NSA je přesvědčená, že ruská agentura GRU do amerických prezidentských voleb v roce 2016 zasahovala. Dokument podle Interceptu přímo neidentifikuje, jaká společnost měla být napadena. Server však tvrdí, že zřejmě jde o firmu VR Systems, která nabízí služby elektronického hlasování a její produkty používá celkem osm amerických států.

Americká bezpečnostní agentura ve zprávě přiznává, že nelze s jistotou říct, zda ruské zásahy ovlivnily výsledek amerických prezidentských voleb, ve kterých těsně zvítězil Donald Trump. Už jen to, že se Moskvě podařilo ovládnout některé elektronické hlasovací systémy, však zřejmě posílí tlak na probíhající vyšetřování možného ruského ovlivňování voleb.

Za únik tajného dokumentu je zřejmě odpovědná Reality Winnerová, která byla v sobotu zatčena americkou FBI a v pondělí byla předvolána k federálnímu soudu ve městě Augusta v americkém státě Georgia. Winnerová pracuje pro Pluribus International Corporation, která je přiřazená americké vládní agentuře v Georgii.

Jak deníku The Guardian řekla její matka, nikdy si nemyslela, že by byla schopná něco takového udělat. „Vyjadřovala se tak, že není žádným fanouškem Trumpa, ale není to někdo, kdo by se bouřil nebo chodil demonstrovat,“ svěřila se britskému deníku.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek