Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové si udělali z Ukrajiny laboratoř pro kyberválku. Tamní politici na ně nestačí

Rusové si udělali z Ukrajiny laboratoř pro kyberválku. Tamní politici na ně nestačí

Válka na Ukrajině odhalila nové způsoby vedení boje. Jedním z nich je tzv. kyberválka. Experti varují, že právě na ni hodlá Rusko v budoucnu stále více sázet. Právě Ukrajina přitom může pro Putinův režim sloužit jako testovací laboratoř.

Konec předloňského roku byl pro část Ukrajinců jiný než obvykle. Večer 23. prosince narušil pohodu některých domácností výpadek proudu. Neobyčejný byl v tom, že více než sedm tisíc lidí připravil o dodávky elektřiny počítačový virus.

Podle společnosti ESET útočníci použili program zvaný BlackEnergy, který dokáže umístit útočný virus do průmyslových systémů. Představitelé Ukrajiny tehdy z útoku obvinili Rusko. Magazín Wired jim nyní dal za pravdu, když událost zmínil mezi těmi, které Moskva skutečně řídila.

Laboratoř Ukrajina

Zodpovědná za blackouty a hackerské útoky je skupina Sandworm. Není tajemstvím, že hackeři ze Sandwormu jsou úzce napojení na ruské vládní kruhy.

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko tvrdí, že se Rusko snaží destabilizovat situaci na Ukrajině. „Chtějí, aby vláda vypadala nekompetentní a zranitelnou. Nikdy neuznají Ukrajinu jako suverénní stát,“ prohlásil.

Experti však upozorňují, že může jít o promyšlenější hru a cílem nemusí být jen Ukrajina. Bezpečnostní analytici předpokládají, že Rusko zemi využívá jako laboratoř, kde testuje zbraně pro případnou kybernetickou válku.

Tomu by nasvědčoval i způsob, jakým hackeři postupují. Detaily naznačují, že Sandworm při útocích na Ukrajině zdaleka neodhalil vše, co umí.

Jaký bude další cíl?

„Testují hranice, kam až se mohou dostat. Pokud nejsou zatlačeni zpět, zkusí další krok,“ domnívá se profesor Thomas Rid z londýnské King’s College.

V druhém sledu slouží ruská aktivita jako varování případným dalším zemím v čele se Spojenými státy. Rusko na Ukrajině ukázalo, že má kapacity zasáhnout například americkou rozvodnou síť a způsobit tam masivní blackout. Útočníci zároveň dokáží narušit i provoz call center, což v konečném důsledku může vést k vyvolání chaosu mezi zmatenými obyvateli.

Hackeři jsou také schopni zasáhnout do průběhu voleb. Zprávy o jejich aktivitách se objevily v souvislosti s loňským britským referendem o vystoupení z EU nebo v případě amerických prezidentských voleb.

Oleksej Jasinsky, šéfanalytik jedné kyjevské společnosti zabývající se digitální bezpečností, přiznává, že nelze stoprocentně určit, kde Rusové zaútočí příště. „Použijte fantazii,“ tvrdí s tím, že v úvahu připadají například vodní zařízení.