Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruští vědci v pozadí hrozícího jaderného konfliktu. Zlaté atomové časy KLDR odstartoval pád SSSR

Ruští vědci v pozadí hrozícího jaderného konfliktu. Zlaté atomové časy KLDR odstartoval pád SSSR

Severokorejský jaderný program budí čím dál větší obavy. V úterý 4. července otestovala komunistická diktatura první mezikontinentální balistickou raketu. Svět se ptá, jak je možné, že izolovaná a chudá země tak rychle postupuje ve výrobě ničivých zbraní. Svoji roli zřejmě sehráli i Rusové.

Čtyři měsíce před zmíněným testem nabídla severokorejská státní televize unikátní náhled do nitra tamního jaderného programu. Představila svůj nejnovější raketový motor. Experty odhalené záběry překvapily.

„Šokovalo mě to,” cituje list The Washington Post Michaela Ellemana z Mezinárodního institutu strategických studií a někdejšího konzultanta Pentagonu. Elleman dohlížel na demontáž raket v Rusku a na Ukrajině. Nyní si všiml podobností nového severokorejského motoru s tím, co viděl na konci studené války v Sovětském svazu. Konstrukční prvky podle něj odrážejí ty z 60. let minulého století.

Severní Korea svět udivila rychlostí, s jakou jaderný program rozvíjí. V poslední době testuje jednu raketu za druhou. To vše navzdory mezinárodní izolaci a ekonomickým sankcím. Jedním z vysvětlení je výrazné odhodlání ničivou zbraň vyvinout. Pro severokorejského vůdce Kim Čong-una je vývoj nukleární zbraně prioritou.

Experti ale upozorňují i na další důvod. Pomoci mohli i cizinci z okolních zemí. Jsou mezi nimi například ruští vědci. Ti s KLDR začali spolupracovat po zhroucení Sovětského svazu, na jehož území pro ně rázem bylo minimum pracovních příležitostí.

Ruská vláda jakoukoli spolupráci s KLDR popírá. Elleman a další ale tvrdí, že ruské know-how lze vystopovat téměř na všech testovaných raketách. V minulosti se navíc vyskytly případy, kdy Severokorejci pro svůj jaderný program lanařili lidi z bývalého Sovětského svazu.

 

Například v roce 1992 zadržela policie 60 ruských vědců, kteří se i s rodinami chystali odletět do Severní Koreje. Ti posléze přiznali, že si je tamní režim najal, aby pomohli s budováním jeho raketového arsenálu. „Chtěli jsme vydělat peníze a vrátit se,” prohlašovali.

Rusové tedy zřejmě poskytli Severokorejcům know-how a zprvu i nějaké starší systémy. KLDR však potřebovala také novější technologie. Podle analytiků existují důkazy o dodávkách z Číny. Od ní měl Kimův režim elektroniku potřebnou pro moderní naváděcí systémy.

Ačkoli se experti shodují, že nyní už Severní Korea dokáže ve vývoji postupovat zcela samostatně, základ jejích raket stále tvoří staré sovětské technologie. I proto, že k těm nejnovějším se nedostane ani skrze černý trh.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek