Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saakašvili přecenil své možnosti i charisma. Je to horkokrevná „hlava nehlava,“ říká Fištejn

Saakašvili přecenil své možnosti i charisma. Je to horkokrevná „hlava nehlava,“ říká Fištejn

I na horkokrevného Michaila Saakašviliho byla scéna, kdy chtěl v úterý skákat ze střechy osmipatrového domu, trochu přemrštěná. Lidem, kteří o něm v životě neslyšeli, však k osobnosti tohoto bývalého gruzínského prezidenta a gubernátora oděské oblasti poskytla vodítko více než dostatečně. Horká hlava spoléhající na svoje charisma, vášnivý typ, který umí strhnout davy. Právě to je však také jeho hlavní problém, který ho dostal jak na onu střechu, tak i do hledáčku ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a generálního prokurátora Jurije Lucenka.

S Porošenskem pojilo Saakašviliho politické přátelství minimálně od chvíle, kdy  ukrajinský prezident před dvěma lety nabídnul bývalému gruzínskému protějšku občanství své země; návdavkem pak Porošenko přidal hlasitému kritikovi Kremlu i křeslo gubernátora oděské oblasti. To tehdy přišlo Saakašvilimu vhod, v Gruzii totiž tou dobou proti němu vřelo trestní stíhání za násilné potírání demonstrací a zneužití pravomocí.

Vypadalo to, že protiruská ruka pohodlně zaplula do protikremelského rukávu, přesto však povahové příkopy, které oba vrcholné politiky dělily, byly hlubší, než by si kdo dokázal představit. Zatímco Porošenko je typický případ opatrného politika – oligarchy, který si svá politická a obchodní rozhodnutí rád předem rozmyslí, Saakašvili je jako jeho protiklad.

„Bývalý gruzínský prezident jde do problémů hlava nehlava, vždyť se to projevilo například i v Rusko – Gruzínské válce,“ vysvětluje pro INFO.CZ publicista Jefim Fištejn.

Saakašviliho poznávací znamení? Boj s korupcí! Během téměř desetiletého období, kdy byl do roku 2013 gruzínským prezidentem, se mu podařilo snížit míru korupce v zemi ze dna světového žebříčku až na 11. místo mezi premianty. A tuto svoji zkušenost s potíráním nepoctivců se snažil přenést i na Ukrajinu. Zle pochodil.

„Počínal si v tomto ohledu velmi razantně a do značné míry netakticky,“ komentuje jeho snahy Fištejn. „Jeho představa tam nemohla fungovat, ta zkušenost není přenositelná. Ukrajina není žádný politický hřbitov, je to tranzitní země na cestě k demokracii a probíhá tam i živý politický kvas,“ doplňuje publicista.

Saakašvili se nicméně v rámci svého boje proti úplatkářství obul i do svého bývalého chlebodárce, prezidenta Porošenka. Hlasitě mu začal vytýkat váhavé potírání korupce, klientelismus. Na konci loňského roku pak ze své politické funkce odstoupil a zformoval novou politickou stranu (MNF) vyhraňující se proti vládnoucímu režimu v zemi.

To stačilo. Porošenko reagoval po svém, letos v červenci bývalého spojence zbavil ukrajinského občanství. Saakašvilimu se následně sice zemi podařilo opustit a uchýlil se do Polska, nicméně v září se na Ukrajinu vrátil – navzdory tomu, že jej ukrajinský prokurátor viní z organizování politického převratu. V posledních dnech však džbán trpělivosti ukrajinských úřadů přetekl. Saakašviliho se pokusili zadržet, což se jim nakonec nepovedlo, a „horká hlava“ se nyní utábořila společně se svými příznivci jen kousek od ukrajinského parlamentu.

Do jaké míry je Saakašviliho boj proti ukrajinské korupci osobní misí a do jaké míry pouhým prostředkem k dosažení politického cíle, ví jen on sám. „Politické ambice je ale třeba vždy brát v potaz, myslím si, že ve svých představách vysokou politickou funkci měl. Podle mého názoru jde však o přání značně nerealistické, přecenil jak své možnosti, tak i svoje charisma,“ myslí si Fištejn.

Podle publicisty navíc Saakašvili s razancí sobě vlastní dále rozvířil již tak bouřlivé politické vody na Ukrajině, která teprve před třemi lety prošla bolestnou revolucí. „Vždy by měl mít na paměti, že je to bývalý gruzínský prezident, který je na Ukrajině jako host. Podívejme se například sem k nám do Čech. Vždyť podstatná část lidí má nyní problém strpět v jedné z nejvyšších ústavních funkcí Slováka,“ uzavírá komentátor.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek