Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saakašvili žádá EU a Merkelovou o pomoc. Ukrajina se může rozpadnout, varuje exprezident

Saakašvili žádá EU a Merkelovou o pomoc. Ukrajina se může rozpadnout, varuje exprezident

Gruzínský exprezident Michail Saakašvili, kterého v pondělí ukrajinské úřady deportovaly do Polska, vyzval prostřednictvím německého tisku spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou a Evropskou unii, aby mu pomohly v boji proti ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi. Ukrajina se může rozpadnout, varoval Saakašvili německou kancléřku.

"Pokud Evropská unie a především kancléřka Angela Merkelová nic nepodniknou, Ukrajina se rozpadne," uvedl Saakašvili v rozhovoru pro list Bild. "Porošenko ničí Ukrajinu a mě chce uklidit, protože bojuji s úplatkáři," tvrdí bývalý Porošenkův stoupenec, který se s ukrajinským prezidentem rozešel a tvrdě ho kritizuje za údajné tolerování korupce.

Saakašviliho v pondělí v Kyjevě zadrželi ukrajinští pohraničníci a násilím ho deportovali do Polska, odkud se loni v září na Ukrajinu dostal. Jeho stoupenci ho tehdy před odpor pohraniční stráže převedli přes polsko-ukrajinskou hranici. Kyjevský soud pak rozhodl, že politik je na Ukrajině nelegálně.

V rozhovoru pro Bild Saakašvili řekl, že se na Ukrajinu vrátí. "Naplánovány jsou velké demonstrace, na Ukrajinu se vrátím zákonnou cestou," řekl gruzínský exprezident.

V gruzínských médiích se dnes objevily zprávy, že gruzínské úřady Polsko požádají o Saakašviliho vydání. Bývalý prezident je v Tbilisi stíhán za údajné zneužití pravomocí, v jedné kauze byl odsouzen na tři roky. Žádost o jeho vydání už Gruzie odeslala na Ukrajinu, která se ale rozhodla Saakašviliho odeslat do Polska.

Olympiáda v Koreji je v plném proudu. Přehledný program sportů naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek