Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saakašviliho „invaze“ na Ukrajinu skončí pokutou. Země ho nevyhostí

Saakašviliho „invaze“ na Ukrajinu skončí pokutou. Země ho nevyhostí

Za nezákonné překročení ukrajinských hranic hrozí bývalému gruzínskému prezidentovi Michailu Saakašvilimu pokuta, vyhoštěn z Ukrajiny ale nebude. V Kyjevě to prohlásil ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko. Saakašvili, jemuž odebral ukrajinské občanství prezident Petro Porošenko, si podle Lucenka musí vyřídit doklady nezbytné k trvalému pobytu.

Před deseti dny Saakašvili pod ochranou svých stoupenců překročil násilně polsko-ukrajinské hranice mimo oficiální hraniční přechod. Při incidentu bylo podle Kyjeva zraněno před deset ukrajinských policistů a pohraničníků, pět osob bylo zadrženo a dva muži byli odsouzeni k 60 dnům vězení.

Jednání na polsko-ukrajinské hranici Lucenko označil za přestupek, nikoli trestný čin. "(Saakašvili) dostal protokol o přestupku, musí zaplatit pokutu a získat právo trvalého pobytu. Z jeho nynějšího právního postavení nevyplývá nutnost vyhoštění do Gruzie," řekl ukrajinský generální prokurátor agentuře Interfax.

Saakašvili, kterého v roce 2015 Porošenko jmenoval gubernátorem Oděské oblasti, se loni s prezidentem rozešel a založil vlastní politickou stranu Hnutí nových sil. Hlavu státu tvrdě kritizuje za údajné tolerování korupce a váhavé prosazování reforem. Porošenko mu odebral ukrajinské občanství; o gruzínské Saakašvili přišel při získání občanství ukrajinského.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek