Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sáblíková začíná na OH hned v sobotu. Bude mít první šanci překonat legendárního Zátopka

Sáblíková začíná na OH hned v sobotu. Bude mít první šanci překonat legendárního Zátopka

Rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou čeká první závod na olympijských hrách v Pchjongčchangu hned v sobotu. Na trati 3000 metrů bude mít první šanci překonat legendárního atleta Zátopka. Zatímco rychlobruslařka má z olympijských her tři zlata, stříbro a bronz, Emil Zátopek vyhrál čtyřikrát a jednou byl stříbrný.

„Na to vůbec nemyslím. Teď se mě na to někdo zeptal poprvé,“ uvedla Sáblíková s úsměvem v rozhovoru s novináři dva dny před startem. „Asi jsem to někde slyšela, ale to už je dávno. Teď na to určitě nemyslím,“ doplnila.

Sáblíková se postaví na start jako obhájkyně stříbra ze Soči a vítězka z Vancouveru. Její pozice se však oproti předešlým letům změnila, zejména kvůli zdravotním problémům, které v této sezoně měla. Třicetiletou královnu dlouhých tratích řadu měsíců trápily bolesti zad a konci minulého roku prakticky netrénovala.

„Stále mám v hlavě, že jsem dva měsíce nemohla trénovat a že mi to bude chybět,“ přiznala. Na oválu v Kangnungu se jí jezdilo dobře. Začala ale zase přemýšlet, proč jí problémy opustily až teď. „Prostě ty problémy přišly v nejdebilnější chvíli,“ nebrala si servítky.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka bez ohledu na to patří mezi medailové aspirantky. Těch je však tentokrát výrazně více než na vrcholných akcích v minulých letech. S cílem obhájit zlato ze Soči se na start postaví Sáblíkové dlouholetá rivalka Ireen Wüstová z Nizozemska, ve Světovém poháru dokázaly trojku v sezoně vyhrát Ivanie Blondinová z Kanady, Natalija Voroninová z Ruska, Nizozemka Antoinette de Jongová a Japonka Miho Takagiová.

„Kandidátek na medaili je asi osm. A uvidíme, kdo se tam může objevit další. Je to olympiáda, někomu škubne v šišce a najednou se tam objeví, to všichni známe,“ usmála se Sáblíková, která byla před velkým závodem až nezvykle v dobré pohodě.

„Na druhou stranu v Soči to bylo podobné, taky jsem si říkala, že tam bude osm deset holek, které pojedou na placku a spousta lidí pak jela daleko pomaleji, než jsem čekala. Nervozita je daleko jiná, forma se musí načasovat a není to jednoduché. Jak ale teď koukám při tréninku na ledě, tak mi připadá, že formu mají všichni,“ řekla rodačka z Nového Města na Moravě.

Zkušenosti by však měly hrát pro Sáblíkovou, která startuje již na čtvrté olympiádě a je sedmnáctinásobnou mistryní světa. „Možná tohle výhoda je, ale na druhou stranu odhodlání těch mladších holek, co ještě na olympiádě nestatovaly nebo placku nemají, je daleko větší. Jsou nabuzené,“ uvedla Sáblíková, která má na trati 3000 metrů nejlepší osobní rekord ze všech přihlášených. Podle sezónního maxima je čtvrtá.

Všechny rychlobruslařky se budou muset vyrovnat s nezvyklým časem startu závodu. Zatímco běžně na mistrovství světa nebo Světovém poháru jezdí odpoledne, tentokrát se na oválu představí až od 20:00 místního času.

„Kvůli tomu tady máme režim dne od začátku posunutý. Vstáváme kolem desáté a chodíme spát až kolem půlnoci. Pro mě je to docela pozdě, ale například Niki pojede patnáctistovku o dva dny později ještě dýl,“ řekla Sáblíková, se kterou se na trojce představí i Nikola Zdráhalová.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek