Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sálih Muslim je ve Švédsku, tvrdí Ankara. Požaduje jeho vydání do Turecka

Sálih Muslim je ve Švédsku, tvrdí Ankara. Požaduje jeho vydání do Turecka

Kurdský politik Sálih Muslim je nyní ve Stockholmu. Ankara už poslala Švédsku diplomatickou nótu s žádostí o jeho zatčení a vydání. Muslim, kterého Turecko považuje za teroristu, byl v únoru na základě tureckého mezinárodního zatykače zatčen v Praze a poté propuštěn s tím, že nesmí vycestovat za hranice EU. 

Český soud jej pustil na svobodu poté, co kurdský politik slíbil, že nevycestuje z Evropské unie. Muslim se pak přesunul do Německa, které vzápětí rovněž obdrželo od Turecka žádost o Muslimovo zadržení a vydání. Německé ministerstvo zahraničí na to reagovalo, že žádost pošle ministerstvu spravedlnosti, které ji prověří.

Turecko kurdského politika viní z narušování jednoty a územní celistvosti státu a z podílu na pumovém atentátu, při kterém v roce 2016 v Ankaře zemřelo 29 lidí. Podle Kurdů je Muslim hrdinou boje proti teroristickému hnutí Islámský stát.

Rozhodnutí českého soudu Muslima propustit Ankara tvrdě kritizovala a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dokonce prohlásil, že Česko podporuje terorismus.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek