Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sankce vůči KLDR budou pokračovat. Pence je v Koreji plně potvrdil

Sankce vůči KLDR budou pokračovat. Pence je v Koreji plně potvrdil

O jednání se Severní Koreou a změnách v sankcích vůči ní budou USA uvažovat pouze tehdy, až KLDR učiní konkrétní kroky na cestě k jadernému odzbrojení. Prohlásil tak americký viceprezident Mike Pence, který ve čtvrtek dorazil do Jižní Koreje, aby se zúčastnil zahájení olympijských her. Pence hodlá během své návštěvy zdůraznit, že vedení KLDR chce účast na olympiádě využít nikoli k zahájení dialogu, ale k vlastní propagandě.

„Před začátkem jakéhokoli dialogu či jednání musí Kimův režim položit na stůl návrh na (své) jaderné odzbrojení,“ prohlásil v Jižní Koreji Pence. Jen v takovém případě budou USA a světové společenství zvažovat jednání a změny v sankcích vůči severokorejskému režimu.

Pence dorazil do Jižní Koreji ve čtvrtek z Japonska, kde jednal s tamním premiérem Šinzóem Abem. Ještě večer měl v Koreji pracovní večeři s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

„Prezident Mun mě ujistil o svém silném odhodlání podpořit naši nátlakovou kampaň, jejíž součástí mohou být další sankce vůči Severní Koreji,“ řekl Pence novinářům. Podle něj KLDR čtvrteční vojenskou přehlídkou ukázala, že jí jde na OH jen o propagandu. Na přehlídce v Pchjongjangu KLDR ve čtvrtek mimo jiné znovu předvedla své mezikontinentální balistické rakety.

Pence v Jižní Koreji také navštívil pomník 46 členů jihokorejského námořnictva, kteří zahynuli při potopení jihokorejské válečné lodi v roce 2010. Podle Mezinárodního vyšetřovacího týmu korvetu Čchonan tehdy zasáhlo severokorejské torpédo; KLDR ale svůj podíl na tragédii popírá.

Podle agentury Reuters americký viceprezident nicméně zatím nevyloučil, že se setká s některým ze členů severokorejské delegace.

Pence, který má dnes stát v čele americké delegace na zahajovacím olympijském ceremoniálu, v Jižní Koreji doprovází mimo jiné jako čestný host otec studenta Otta Warmbiera, který byl 17 měsíců vězněn v KLDR a krátce po propuštění a návratu do USA loni v létě zemřel. Podle rodičů byl student pravděpodobně v severokorejském vězení mučen.

Vše o olympiádě si můžete přečíst ZDE >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek