Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sankce vůči KLDR tvrdě dopadly na čínské obchodníky. Pašeráky přísné kontroly nezastavily

Sankce vůči KLDR tvrdě dopadly na čínské obchodníky. Pašeráky přísné kontroly nezastavily

Čína postupně zavádí sankce, které schválila Rada bezpečnosti OSN s cílem potrestat KLDR za její jaderné a raketové testy. Doplácí na to však nejen Kim Čong-un, ale také čínské firmy u hranic s jeho zemí. Ty byly zvyklé se sousedem čile obchodovat.

„Osobně mě sankce ohromně zasáhly,“ popisuje listu Washington Post jeden z čínských obchodníků. Vysvětluje, že takřka 80 procent veškeré obchodní výměny, od textilu po chemikálie, je nyní zakázáno.

Čínští obchodníci volají po rychlém řešení, i kdyby jím měla být válka. Podle muže s korejským původem ještě nikdy nebylo horší klima pro byznys než nyní. Překvapilo ho, že čínská vláda jde proti podnikatelům, kteří lobbovali za nepřijetí sankcí.

Svět si od restrikcí slibuje, že přivedou Kim Čong-una k jednacímu stolu. Účast Číny jen zesiluje jejich účinnost. Zhruba 85 procent zahraničního obchodu KLDR totiž míří právě sem. Celní kontroly jsou teď přísnější, takže je těžší i pašování zakázaných předmětů, což je další oblíbený severokorejský zdroj peněz.

Na čínské straně sankce postihly hlavně firmy zabývající se textilem či těžbou a zpracováním uhlí a železné rudy. Napětí zasáhlo dokonce i cestovní kanceláře, které Číňanům zprostředkovávaly zájezdy do Severní Koreje.

„Mnoho společností zabývajících se zahraničním obchodem zbankrotuje. Jejich majitelé utečou, lidé budou nezaměstnaní,“ domnívá se Lu Chao, korejský expert působící na Akademii sociálních věd v čínském Liaoningu.

Navzdory komunistické vládě, která podobné aktivity obvykle silně potírá, se na čínské straně hranic objevily první protesty nespokojených obchodníků. V srpnu je vyprovokoval zákaz dovozu mořských produktů.

Ostatní ale mají spíše strach. Žena obchodující s textilem vypráví, jak se po posledních krocích Pekingu bojí přes hranice posílat své zboží. „Snažíme se naopak dostat naše věci co nejrychleji zpět,“ říká. Čínské ministerstvo obchodu ale upozorňuje, že rozhodnutí nemá retroaktivní efekt. Země povoluje doručit zásilky odeslané před ohlášením sankcí.

Větší starosti dělají Číně pašeráci, kteří se zákaz pokouší obcházet cíleně. Rybářské lodě z Tan-tungu stále dovážejí z KLDR do Číny mořské plody. Změnilo se jen to, že místo ve dne cestují převážně v noci.

„Formální obchod se Severní Koreou se zastavil. Pro lidi, kteří jsou odvážní a ochotní riskovat, ale stále existují způsoby, jak to udělat,“ praví další z obchodníků, který stejně jako jeho předchůdci s listem mluvili jen pod příslibem anonymity.

Odborníci očekávají, že se pašování nepodaří zamezit. Poukazují také na to, že zatímco na centrální úrovni mezi Čínou a KLDR přituhuje, vztahy jednotlivých regionů jsou stále velice dobré. Nelegální obchod tak může sloužit k udržení dosavadní přeshraniční sítě.