Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdky už by nemusely chodit zahalené od hlavy až po paty. Vlivný duchovní volá po uvolnění pravidel

Saúdky už by nemusely chodit zahalené od hlavy až po paty. Vlivný duchovní volá po uvolnění pravidel

Vlivný saúdský duchovní šajch Abdalláh Mutlak, který je členem rady znalců islámu, připustil další uvolňování přísných pravidel pro ženy. Saúdské Arabky nemusí nosit abáje, tedy volný dlouhý oděv, řekl ve svém televizním programu. Podle agentury Reuters je zatím nejvýše postaveným členem duchovenstva, který netrvá na dodržování dosavadní praxe v sunnitském království.

„Devadesát procent věřících muslimek v muslimském světě abáje nenosí, takže bychom neměli lidi nutit, aby se do nich oblékali,“ řekl Mutlak. Podle něj se muslimky mají oblékat střízlivě, ale není nutné trvat právě na abájích.

 

Saúdská Arábie začala v minulých měsících uvolňovat svá přísná společenská kritéria. Pustí ženy za volanty automobilů a umožnila jim také navštěvovat sportovní zápasy na stadionech, kde jsou i muži. Stále ale uplatňuje systém opatrovnictví, který předpokládá, že v mnoha právních a administrativních úkonech žena potřebuje souhlas opatrovníka - muže.

Rada, jejímž členem je Mutlak, má právo vydávat náboženské dekrety, tedy názory na plnění islámského práva.

Ženy se v Saúdské Arábii většinou oblékají do černých abájí, které zahalují jejich tělo až po paty, a zakrývají si také vlasy, někdy i obličej. V posledních letech se podle Reuters ale v některých městech objevují odvážnější muslimky v abájích jasných barev nebo hodně rozstřižených, takže je pod nimi vidět sukně či kalhoty. Ještě v roce 2016 ale byla jedna žena zatčena za to, že si na hlavní ulici v Rijádu abáju sundala.

Co je to islám a jaké má pravidla? Čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek