Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdové zmařili teroristický útok ve Velké mešitě v Mekce. Atentátník se před nimi odpálil

Saúdové zmařili teroristický útok ve Velké mešitě v Mekce. Atentátník se před nimi odpálil

Saúdská Arábie údajně zmařila teroristický útok ve Velké mešitě v Mekce. Jeden útočník se vyhodil do povětří potom, co se odmítl vzdát bezpečnostním silám. Dalších pět lidí, včetně jedné ženy, policie zadržela. Informovala televize Al-Arabíja s odvoláním na saúdskoarabské ministerstvo vnitra. Muslimům právě vrcholí postní měsíc ramadán a u Velké mešity v Mekce, která je pro ně nejposvátnějším místem, se jich davy scházejí k modlitbám. Al Arabíja uvedla, že zmařené útoky průběh večera výrazněji nenarušily.

Al Arabíja s odvoláním na ministerstvo vnitra uvedla, že úder organizovaly tři teroristické buňky. dvě údajně operovaly přímo z Mekky, třetí z druhého nejlidnatějšího města země Džiddy.

Podle bezpečnostních složek se mělo jednat o dva útoky zřejmě provedené ve stejnou chvíli. Podařilo se jim zabránit. 

Jeden z útočníků – údajně sebevražedný atentátník připravený k úderu – začal na bezpečnostní složky střílet a odmítl se vzdát. Následně se vyhodil do vzduchu. Al Arabíja neinformuje o tom, že by někoho zabil. Zraněno je šest civilistů a drobnější zranění má i pět zasahujících policistů.

Bezpečnostní složky pozatýkaly pět podezřelých, včetně jedné ženy, a pokračují ve vyšetřování. Není zřejmé, zda skupina patřila k nějaké větší teroristické organizaci, nebo se jednalo jen o uzavřenou buňku. Rovněž není známý motiv chystaného útoku.

Teroristický útok přímo u Velké mešity, která je největší na světě a představuje pro muslimy nejposvátnější místo, mohl mít tragické následky. Muslimům vrcholí postní měsíc ramadán, který je jedním z pěti pilířů islámu a má sloužit k přiblížení člověka k Bohu a k sebereflexi. Ramadán končí veselým svátkem íd al-fitr, který letos podle kalendáře používaného v Mekce začne se zatměním slunce 24. června.