Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sebevraždy, pomočování, nemluvnost. Syrským dětem hrozí kvůli válečnému peklu celoživotní následky

Sebevraždy, pomočování, nemluvnost. Syrským dětem hrozí kvůli válečnému peklu celoživotní následky

Syrské děti, které už šestým rokem žijí válečnému konfliktu, trpí vážnými psychickými traumaty. Podle humanitární organizace Save the Children se dostávají do bodu, z nichž už není návratu. Odborníci varují, že hrozí vznik ztracené generace.

Příští týden to bude už šest let, co Sýrií otřásá krvavý válečný konflikt, který na duších jejích obyvatel a zejména dětí zanechává hluboké šrámy. Ve své zprávě na to upozorňuje humanitární organizace Save the Children.

Syrské děti dle jejího zjištění vykazují příznaky „toxického stresu“, což je vážná forma psychologického traumatu, která může zanechat na člověku celoživotní následky. Mezi dětmi se množí případy sebepoškozování, projevů agrese, sebevražd či pomočování. Některé z nich mají potíže s vyjadřováním, jiné kvůli válečným hrůzám přestaly mluvit úplně.

Odborníci varují, že po šesti letech života ve válečném konfliktu se křehká dětská psychika ocitá v bodu zlomu, ze kterého nemusí být návratu. „Poškození může být tak vážné, že si děti ponesou následky celý život,“ varuje odbornice na lidskou psychiku Marcia Brophyová. „Riziko vzniku zlomené generace, ztracené v traumatech a extrémním stresu, nikdy nebylo větší,“ dodává.

Save the Children závěry o stavu psychiky syrských dětí zakládá na rozhovorech s několika stovkami dětí i dospělých ze sedmi ze čtrnácti syrských provincií, které pracovníci organizace vedli od prosince 2016 do února 2017. Nic jiného než válku neznají dle odhadů Save the Children více než tři miliony syrských dětí mladších šesti let. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek