Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf FBI žádal před vyhazovem víc prostředků na vyšetření ruských aktivit. Trump ho prý chtěl odvolat dlouhodobě

Šéf FBI žádal před vyhazovem víc prostředků na vyšetření ruských aktivit. Trump ho prý chtěl odvolat dlouhodobě

Jen pár dní předtím než dostal padáka, žádal bývalý šéf FBI James Comey navýšení rozpočtu pro vyšetřování ruských zásahů do amerických prezidentských voleb. Uvádí to deník New York Times s odvoláním na tři nejmenované zdroje z okolí Kongresu. Trump Comeyho náhle odvolal se zdůvodněním, že „nedělal dobrou práci“. Vyvolal tím bouřlivé reakce a obavy, že skutečným důvodem bylo právě zkoumání ruských zásahů do dění v USA před prezidentskými volbami, ze kterého Trump údajně mohl profitovat. Mluvčí bílého domu uvedla, že Trump chtěl Comeyho odvolat od chvíle, kdy byl zvolen.

Podle zdrojů deníku požádal Comey o výrazné navýšení zdrojů jen několik dní předtím než jej prezident Donald Trump odvolal. Comey si o víc peněz řekl Rodu Rosensteinovi – náměstkovi ministra spravedlnosti. Šéf spravedlnosti ale obratem během několika dní podepsal návrh na jeho odvolání.

Mnozí politici a komentátoři tak spekulují, že Comey byl vyhozený právě proto, aby se vyšetřování pozdrželo.

FBI záležitost nekomentovala, americké ministerstvo spravedlnosti skrze svou mluvčí Sarah Floresovou uvedlo, že „představa, že žádal o více peněz, je naprosto mylná“.

„Načasování a zdůvodnění sesazení Jamese Comeyho mi nedává smysl,“ komentoval kauzu republikán Richard Burr, předseda výboru Senátu pro zpravodajské služby. „Jakékoliv přerušení přístupu k dokumentům a personálu by mohlo uškodit našemu vyšetřování. Mohlo by ho to zpomalit, nikoliv však zastavit,“ dodal senátor.

Prezident Donald Trump odvolání šéfa FBI zdůvodnil chybami při vyšetřování skandálu kolem služební elektronické pošty Hillary Clintonové. Bývalá ministryně zahraničí rozesílala e-maily ze soukromého poštovního účtu, což FBI označila za krajně lehkomyslné, nikoli však trestné. „S ministerstvem spravedlnosti se plně shoduji v tom, že nejste schopen FBI efektivně řídit,“ napsal Trump v dopise adresovaném Comeymu.

Comey podle Trumpa ztratil důvěru téměř všech lidí ve Washingtonu, republikánů stejně jako demokratů. „Až se věci zklidní, poděkují mi,“ konstatoval prezident. Demokraté prý o Comeyovi říkali to nejhorší a žádali, aby byl vyhozen. "A teď se tváří posmutněle!" postěžoval si Trump.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek