Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Sejdeme se u soudu!“ vzkázal Trump. 3 scénáře, jak se může vyvíjet bitva o „zákaz imigrantů“

„Sejdeme se u soudu!“ vzkázal Trump. 3 scénáře, jak se může vyvíjet bitva o „zákaz imigrantů“

Tým Donalda Trumpa v Bílém domě horečnatě vymýšlí, jak ve svůj prospěch zvrátit bitvu o dekret zakazující vstup do USA občanům sedmi muslimských zemí. Trump zvažuje odvolání, na stole jsou ale i jiné možnosti. Nejspíš už v pondělí chce prezident USA rovněž představit nový výnos, který by mohl pozastavený příkaz do velké míry kopírovat. Co všechno přichází v úvahu?

Větší bouři dosud Donald Trump nečelil. Jeho kontroverzní výnos zvedl ze židlí davy kritiků a posléze narazil u soudů. Ve hře jsou teď osudy konkrétních lidí i pověst Trumpovy administrativy. Prohra v tématu, ze kterého si americký prezident udělal ústřední agendu, by byla drtivá a to Donald Trump nehodlá připustit. 

Situace je následující: Lednový dekret zakázal vstup do USA po dobu 90 dní občanům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie (zde bez časového omezení) a Jemenu a dočasně zmrazil uprchlické programy. Nařízení však rychle narazilo u federálního soudu a Trumpova administrativa koncem týdne neuspěla ani u odvolacího soudu v San Francisku. Jak už je jeho zvykem, prezident reagoval přes twitter, kam napsal: „Sejdeme se u soudu!“ Když pomineme jízlivé poznámky, jejichž autoři prezidentovi trefně připomínali, že „u soudu“ už je, šlo o jasný signál, že Trump nehodlá bitvu vzdávat. Novinářům řekl, že si v právním sporu věří, ale že zároveň hodlá podniknout další rychlá opatření v duchu toho, které je předmětem sporu. 

Jaké scénáře jsou tedy nyní ve hře? 

Trump se může odvolat

Trump má po čtvrtečním rozhodnutí odvolacího soudu v San Francisku, kde se dekretem v prvním kole zabýval tříčlenný senát, 14 dní na to, aby tribunál vyzval k přehodnocení jeho verdiktu. Pro cizince z „rizikových“ zemí se jedná alespoň o částečnou záruku.

Federální vláda může podle právních expertů využít možnost a požádat, aby se případem zabýval senát rozšířený o více soudců. Otázkou ale zůstává, zda by to Trumpovi pomohlo. „Soud má pověst liberální instituce, ale soudci mohou mít odlišné ideologické postoje a je málo pravděpodobné, že by takový panel rozhodl ve prospěch Trumpa,“ odhaduje vývoj deník The New York Times.

Trump se může obrátit na Nejvyšší soud USA

Trumpova administrativa se může ihned obrátit na Nejvyšší soud, který v USA představuje nejvyšší orgán soudní moci a je zároveň nejvyšším odvolacím soudem. Pokud by se soud rozhodl prezidenta vyslyšet, jeho verdikt by pravděpodobně přišel během několika dnů. Právníci se ale domnívají, že soudci by Trumpa spíše odmítli. Podle nich by se soud řídil podle toho, co dříve vyslovily soudy nižší instance.

Tuto variantu včera zpochybnila agentura Reuters, která s odvoláním na zdroj z Bílého domu napsala, že se prezident rozhodl k nejvyššímu soudu nejít. „Nepůjdeme s dočasným zadržovacím nařízením k nejvyššímu soudu, ale zjišťujeme všechny možnosti soudního systému,“ uvedl zdroj agentury. 

Trump zvažuje vydání nového nařízení

Prezident Trump včera na palubě letadla Air Force One uvedl, že zvažuje vydání zcela nového příkazu, který by se zřejmě příliš nelišil od toho původního. S novým nařízením by prezident mohl přijít už v pondělí nebo úterý. Na dotaz novinářů, zda vydá nový exekutivní příkaz, Trump odpověděl: „Mohlo by to tak být. Z bezpečnostních důvodů musíme spěchat.“

Je přitom pravděpodobné, že pokud by nový výnos stál na principech toho zakázaného, skončil by zřejmě opět u soudu. Cizinci, kterým Trump chtěl odepřít vstup do USA, mezitím můžou cestovat, jako byli dříve zvyklí.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek