Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šest let syrské války. Damaškem otřásl na výročí konfliktu sebevražedný útok s desítkami obětí

Šest let syrské války. Damaškem otřásl na výročí konfliktu sebevražedný útok s desítkami obětí
 

Sebevražedný atentátník zaútočil na justiční palác v syrském Damašku. Podle zpráv syrské televize je na místě několik desítek mrtvých nebo raněných. Obětí je podle státní tiskové agentury nejmíň 25, nejde ale zřejmě o definitivní údaj.

Nálož explodovala uvnitř soudní budovy, která je v blízkosti rušného tržiště. Agentura o mrtvých mluví jako o civilistech. K útoku se zatím nepřihlásila žádná skupina.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že si útok vyžádal 29 obětí, většinou civilistů. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Londýna a tvrdí, že má v terénu své informátory. Podle syrské televize bomba vybuchla v paláci, kde se řeší případy rodinného a trestního práva. Na místě jsou sanitky i záchranáři, policie se snaží dostat lidi mimo palác.

„Zavládla panika, protože výbuch byl velmi silný. Utekli jsme do knihovny v nejvyšším patře, všude bylo mnoho krve,“ sdělila agentuře AFP jedna advokátka, která byla v soudní budově.

 

Prokurátor řekl, že si útočník vybral velmi rušnou chvíli. „Snažil se dostat dovnitř, a když se mu v tom policisté snažili zabránit, vrhnul se do budovy a odpálil nálože,“ řekl prokurátor.

Minulý týden při útoku na šíity v damašské čtvrti Báb Musála zahynulo podle SOHR přes 70 lidí, většinou iráckých poutníků. K akci se přihlásila koalice Tahrír aš-Šám, která sdružuje skupiny s vazbami na teroristickou organizaci Al-Káida. Atentát spáchali dva útočníci, kteří mířili na provládní a íránské milice.

Právě na dnešek připadá 6. výročí zahájení syrského konfliktu. Syrská agentura SANA v souvislosti s dnešním útokem hovoří o teroristech, kteří odpálili nálože u soudní budovy v centru metropole.

V sobotu zabili útočníci u damašského hřbitova až sedm desítek lidí. Většina z nich byli šíitští poutníci z Iráku. K akci se přihlásila sunnitská radikální skupina napojená na Al-Káidu.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek