Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severní Korea ohrožuje mír, zní z EU po novém testu balistické rakety. Itálie volá po tvrdé reakci

Severní Korea ohrožuje mír, zní z EU po novém testu balistické rakety. Itálie volá po tvrdé reakci

Odpálení nové severokorejské balistické rakety představuje ohrožení míru a mezinárodní bezpečnosti, uvedla mluvčí EU pro zahraniční záležitosti. Podle prohlášení, z nějž citovala agentura AFP, podobné kroky ještě více zhoršují napětí v oblasti v době, kdy by bylo potřeba ho spíše uvolňovat.

Ke kritice nového raketového testu se připojil italský premiér Paolo Gentiloni, který jej označil za „vážný problém pro globální stabilitu a bezpečnost“. Dodal, že summit nejvyspělejších zemí G-7, který jeho země hostí 26.-27. května, bude projednávat mimo jiné i to, jak se vypořádat s rizikem, které rakety KLDR představují pro bezpečnost celého světa.

Gentiloni doporučil „tvrdou“ reakci, která by podle jeho názoru měla být především ekonomická. Nastoupit by měla také diplomacie, v níž by mohla Itálie převzít úlohu, vzhledem k tomu, že nyní vede sankční výbor OSN.

Francie dnes KLDR vyzvala, aby se „okamžitě podřídila svým mezinárodním závazkům“, napsala agentura Reuters. Pchjongjang musí přikročit k odstranění svých jaderných a balistických programů úplným, ověřitelným a nezvratným způsobem, uvedl v prohlášení mluvčí ministerstva zahraničí Romain Nadal.

Toto prohlášení bylo první, které ministerstvo vydalo od dnešního nástupu Emmanuela Macrona do úřadu prezidenta. Francouzští diplomaté míní, že Severní Korea je jednou z oblastí, kde by mohl Macron úzce spolupracovat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek