Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severní Korea vlastní populární hostel v Berlíně. Brzy o něj ale přijde

Severní Korea vlastní populární hostel v Berlíně. Brzy o něj ale přijde

Sídlí v nevzhledné šedé budově z komunistických časů, mezi turisty jde ale o populární ubytovací zařízení s dobrým hodnocením na službách jako Yelp nebo TripAdvisor. City Hostel Berlin je blízko někdejšího hraničního přechodu mezi západním a východním Berlínem Checkpoint Charlie a dalších atrakcí. Jedinou, zato ale zásadní chybu má z pohledu německé vlády - jeho majitelem je severokorejský režim.

V hostelu samotném tomu podle deníku The News York Times nic nenasvědčuje. Vedle něj ale stojí ambasáda KLDR, která budovu dříve používala jako ubytovnu pro diplomaty. Teď jí hostel - stejně jako celé uplynulé desetiletí - vynáší desítky tisíc eur měsíčně.

Jenže teď o peníze přijde kvůli nejnovějším sankcím, které na KLDR uvalila Organizace spojených národů kvůli nedávným jaderným zkouškám. Německá vláda už oznámila, že „podniká rychlé kroky“ k tomu, aby Severokorejce od prostředků z hostelu odstřihla. Konkrétně jde o 38 000 eur (zhruba milion korun), které jim každý měsíc odvádí Němec, který zařízení provozuje. 

KLDR budovu podle německých médií pronajala jako hostel v roce 2004. Díky umístění v centru města a nízkým cenám si jej rychle oblíbili studenti. Nejlevnější postel tu stojí 17 eur, samostatný pokoj začíná 59 eurech. 

720p 480p 360p 240p
Jaderný program KLDR

Že hostel provozuje Severní Korea je veřejné tajemství, které podle recenzí na internetu neuniklo ani některým hostům. „Je to tam OK, pokud vám nevadí KLDR. Nám ano, při příští návštěvě Berlína se poohlédneme po jiném ubytování,“ napsal jeden z nich.

Brzy to ale budou muset udělat i turisté, kterým Severní Korea nevadí. Německá vláda se kvůli sankcím chystá provoz hostelu ukončit co nejdříve to půjde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek