Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severokorejci znovu odpalovali rakety. Na zneklidňující pokrok jim stačilo pár měsíců, zní varování z USA

Severokorejci znovu odpalovali rakety. Na zneklidňující pokrok jim stačilo pár měsíců, zní varování z USA

Severní Korea dnes podle jihokorejské armády vypálila nad moře sérii protilodních střel krátkého doletu. Jihokorejská armáda uvedla, že byly odpáleny z přístavního města Wonsan a že od místa startu uletěly zhruba 125 kilometrů. Počet vypuštěných raket Soul neupřesnil. KLDR raketové testy podniká k nelibosti sousedů a velmocí a navzdory sankcím OSN pravidelně a šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) James Syring označil technologický pokrok v severokorejském vývoji balistických střel v uplynulých šesti měsících za velice znepokojivý. Informovala o tom agentura Reuters.

Syring ve středu vypovídal před sněmovním výborem pro záležitosti armády a kongresmanům řekl, že povinností jeho úřadu je předpokládat, že KLDR je již dnes schopná zasáhnout americké území balistickou střelou s jadernou hlavicí.

Pentagon mezitím v reakci na květnový úspěšný test ochranného štítu před mezikontinentálními raketami aktualizoval hodnocení americké schopnosti bránit se proti balistickým střelám. Dosud Pentagon označoval kapacitu protiraketového systému za omezenou, nyní uvádí, že květnová zkouška prokázala schopnost USA bránit své území před "malým počtem střel středního či mezikontinentálního doletu", napsala agentura Reuters.

Pchjongjang dlouhodobě čelí tlaku nejen západních zemí, ale také svých tradičních spojenců, jako jsou Čína a Rusko, aby se raketových zkoušek vyvaroval. KLDR nicméně trvá na tom, že raketové testy a také světem kritizovaný program vývoje jaderných zbraní jsou právem na obranu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek