Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severosyrský Afrín pod palbou. Turecko započalo nová bombardování

Severosyrský Afrín pod palbou. Turecko započalo nová bombardování

Turecké letectvo zasáhlo 19 cílů kurdských milicí V oblasti Afrín v severní Sýrii. Šlo o první bombardování od přerušení náletů poté, co bylo o víkendu nad Sýrií sestřeleno ruské letadlo.

Turecko zahájilo operaci na severu Sýrie s cílem vytlačit z regionu syrské kurdské milice YPG 20. ledna. Ankara tvrdí, že tyto milice jsou napojeny na kurdské separatisty v Turecku, označuje je za teroristy a chce je z této pohraniční oblasti vyhnat. Milice YPG nicméně působí v rámci arabsko-kurdské koalice SDF, která se s podporou mezinárodní letecké koalice v čele s USA významně podílela na boji proti Islámskému státu (IS).

Turecké letouny zasáhly 19 cílů YPG, včetně skladů zbraní a skrýší, uvedla v prohlášení turecká armáda, aniž upřesnila datum. Státní tisková agentura Anadolu nicméně napsala, že nálety začaly o půlnoci.

Ankara přerušila bombardování Afrínu 3. února poté, co bylo v severozápadní syrské provincii Idlib sestřeleno ruské letadlo. Moskva mezitím pracovala na zlepšení svých obranných systémů, uvedl turecký deník Hürriyet.

Ve čtvrtek se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle Kremlu domluvil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na zlepšení koordinace vojenských manévrů v Sýrii.

Milice YPG a její spojenci v průběhu syrské občanské války, která začala v roce 2011, založili na severu Sýrie tři autonomní kantony. Po spolupráci s USA v boji proti IS se region kontrolovaný Kurdy ještě rozšířil. Washington, stejně jako Damašek, však podle agentury Reuters nesouhlasí s kurdskými plány na autonomii. Ankara vnímá kurdské ozbrojence na své hranici jako bezpečnostní hrozbu a jejich podporu ze strany USA odsuzuje.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek