Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Seznamte se, tohle je nemocnější žena Španělska. Dcera kadeřnice zpacifikovala Katalánsko

Seznamte se, tohle je nemocnější žena Španělska. Dcera kadeřnice zpacifikovala Katalánsko

Měří pouhý metr padesát, ale Soraya Sáenzová (46) potvrzuje, že zjev často klame. Místopředsedkyně španělské vlády a pravá ruka premiéra Mariana Rajoye, která se má nyní na základě jeho pokynů pokusit uklidnit vzbouřené Katalánsko, je velmi silná a ambiciózní žena. "Nejmocnější žena ve Španělsku," píše o ní deník El Economista.

- Rajoy po sobotním oficiálním převzetí pravomocí katalánského premiéra Carlese Puigdemonta zároveň většinu kompetencí delegoval právě na Sáenzovou a jmenoval ji výkonnou ministryní pro záležitosti Katalánska.

- Sáenzová se narodila 10. června 1971 ve Valladolidu. V roce 1994 vystudovala práva. Když jí bylo 29 let, sedla na autobus a odjela do Madridu, aby se stala poradkyní tehdejšího ministra školství Rajoye.

- Od roku 2004 zasedá v parlamentu, místopředsedkyní vlády je od prosince 2011.

- V letech 2011 - 2016 byla mluvčí vlády, od listopadu do prosince 2014 ministryní zdravotnictví, v září 2014 ministryní spravedlnosti a v letech 2008 - 2011 mluvčí Lidové strany (PP) v parlamentu.

- Společně s Rajoyem vytvořili "železnou dvojici", která vždy vystupuje rázně a nekompromisně. Když je třeba varovat separatisty z Katalánska a vyzvat je k dodržování zákonů, často se před mikrofonem jménem Madridu objevuje právě ona. "V Katalánsku nyní pošlapávají demokracii," prohlásila nedávno.

- Ve Španělsku jí často říkají jen Soraya. Manželka právníka a matka šestiletého Ivána byla ambiciózní už od dětství. V životopise uvádí její učitelka, že když tato dcera kadeřnice dostala ve škole horší známku, hned se rozplakala.

- Dnes často tahá za Rajoye horké kaštany z ohně. Ve své nejnovější misi má čelit, podle listu El País, "největší výzvě španělské demokracie." Pokud se jí to povede, možná se vyplní předpověď jejího stranického kolegy z PP: "Soraya bude jednou premiérkou."