Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Shell ruší ropné plošiny v Severním moři. Chce za sebou nechat hromady betonu, ochránci se bouří

Shell ruší ropné plošiny v Severním moři. Chce za sebou nechat hromady betonu, ochránci se bouří

Odstranit, nebo neodstranit? Shell řeší, jak se zachovat při rušení čtyř ropných plošin v Severním moři. Ochránci přírody trvají na tom, aby nepoužívané kolosy kompletně odstranil. Firma ale oponuje, že při rozebírání by mohlo dojít k většímu znečištění, než když některé části zařízení nechá v moři.

Na plošinách se těží ropa Brent, která je specifická pro Severní moře. Každá plošina prý váží asi tolik, jako newyorský Empire State Building a je vysoká asi jako Eiffelovka. Tři ze čtyř vyřazených plošin stojí na betonových nohách, a ty by při odstraňování mohly způsobit podle firmy největší problém. Jedním z návrhů je proto ponechat 42 betonových skladovacích segmentů v moři. Podle plánů by tak dělníci rozebrali jen horní části plošin.

Pozůstatky by podle firmy Shell měly na životní prostředí minimální vliv. „Sediment, který je ve skladovacích buňkách, by v nich měl zůstat pevně uzavřen po stovky let. Betonové pilony zůstanou na místě až 250 let. Možná klesnou pod hladinu moře a potopí se, ale neměly by způsobit škodu,“ tvrdí manažer projektu na odstranění plošin Duncan Manning.

Beton by prý měl vydržet až tisíc let, pokud by se poškodil, unikne jen nepatrné množství sedimentu. Inženýři zkonstruovali pilony tak, aby vydržely i nejhorší bouře a počasí. Ale nepočítali podle Manninga s tím, že by je měli někdy odstranit, a proto nyní nevědí, co s nimi. Manažer navíc připouští, že odhad výdrže betonových zařízení je pouze neověřeným předpokladem.

Protože firma nepočítala s odstraněním plošin, bylo by pro ni snazší nechat je na místě. Podle směrnic Konvence pro ochranu mořského životního prostředí v severovýchodním Atlantiku (OSPAR) je ale povinná zařízení odstranit. Pokud by chtěla beton nechat na místě, potřebuje k tomu svolení britské vlády.

Shell plánuje část zbylé ropy odčerpat, i přesto zůstane v betonových pilonech asi čtvrtina obsahu, který tvoří ropný sediment, voda a písek. I přesto je prý množství větší, než je povolené. „Firmy podnikající s ropou mají morální a zákonnou povinnost uklidit svůj „nepořádek“. Když už jednou posunuly hranice těžby a začaly získávat ropu pod mořským povrchem, měli bychom je přinutit, aby se stejným zápalem postupovaly i při rušení plošin,“ tvrdí ředitel skotské pobočky Světového fondu na ochranu přírody Lang Banks. Shell podle něj nechce betonové pilony odstranit čistě kvůli tomu, že by to bylo dražší, než je tam nechat.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek