Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šílený americký střelec. Z nenávisti k bělochům zastřelil 4 lidi, pak čekal, až ho policie zatkne

Šílený americký střelec. Z nenávisti k bělochům zastřelil 4 lidi, pak čekal, až ho policie zatkne

Američan zastřelil během dvou minut tři lidi. Hrůzný čin se odehrál v kalifornském městě Fresno. Policie vyšetřuje zločin jako čin z nenávisti. Tři oběti byli běloši, podezřelý útočník se jmenuje Kori Ali Muhammad a je černé pleti. Na sociálních sítích mluvil před činem o nenávisti k bělochům, zbraní mířil i na tři hispánky. Dříve byl prohlášen za duševně nemocného. 

Muhammad se na sociálních sítích netajil svou nenávistí k bělochům a k vládním činitelům, jak sdělil americkým médiím policejní šéf Fresna Jerry Dyer. Když muže zatýkali, křičel „Allahu Akbar“, přesto se policie nedomnívá, že se jedná o teroristu.„Nemyslíme si, že se jedná o teroristický čin,“ řekl Dyer reportérům. „Je to čistě rasově motivovaný čin,“ dodal. S vyšetřováním pomáhá i FBI.

Úterní střelba začala kolem 10:45 tamního času. Muhammad vypálil 16krát během 60 až 90 sekund. Oběti svého vraha podle všeho neznaly. Muhammad je také obžalovaný z toho, že střílel  na devětapadesátiletého muže. Ten měl štěstí, střelec jej minul.

Muhammad také mířil na tři hispánky – ženu ve středních letech, její dospělou dceru a čtyřletou vnučku. Ty slyšely střelbu, nastoupily do auta a snažily se odjet. Auto mělo ale problémy nastartovat. Muhammad přistoupil na stranu spolusedícího a namířil na ně zbraň, ale nevystřelil. Lidé na sociálních sítích jsou překvapeni, že policie řeší čin jako rasově motivovaný a ne jako terorismus.

Muhammad bude před soudem čelit obviněním ze čtyř vražd a dvou ohrožování se střelnou zbraní. Čtvrtý případ vraždy se odehrál minulý týden jen o necelé dva bloky od úterního místa činu.

Podezřelý se k činu přiznal. Policisté jej zatkli poté, co zastřelil svou poslední oběť. „Udělal jsem to, zastřelil jsme je,“ vzdal se s těmito slovy policii. „Hledáte mě,“ řekl policistům. Muhammada hledali od 13. dubna, když zastřelil v motelu ve Fresnu neozbrojeného člena ostrahy. Pětadvacetiletého Carla Williamse střelil hned několikrát. Mladý muž zemřel později v nemocnici. Policie po činu zveřejnila Muhammadovu fotku a vypsala na informace o jeho dopadení odměnu. Muhammad si ale oholil hlavu i vousy.

Podle policie se podezřelý rozhodl, že nepůjde do vězení za zastřelení člena ochranky. Před tím, než ho chytí, chtěl zabít co možná nejvíce lidí. 

Muhammad kalifornské policii nebyl neznámý. Už v roce 2005 byl souzen za držení kokainu s úmyslem jeho distribuce. Dále byl obviněn z neoprávněného držení zbraní. Jeho zástupce hájil Muhammada tím, že muž trpí halucinacemi a věří bizarnímu přesvědčení a už byl dvakrát v psychiatrické léčebně.

Psychiatrické vyšetření skutečně odhalilo, že Muhammad trpí psychózou a silnou paranoiou. V roce 2005 byl prohlášen za neschopného soudu. Po roce hospitalizace před soudem stanul. Odsouzen byl k 110 měsícům, propustili ho po 92 měsících. Mnoho Američanů si na sociálních sítích stěžuje, že byl z vězení propuštěn.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek