Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Situace, která v Německu ještě nebyla, říká o krachu jednání v čele s Merkelovou, prezident Steinmeier

Situace, která v Německu ještě nebyla, říká o krachu jednání v čele s Merkelovou, prezident Steinmeier

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier očekává, že politické strany budou dál vyjednáváat o nové vládě. Zodpovědnost, kterou strany nesou, nemohou podle něj jen tak vrátit voličům. Steinmeier, který nyní může sehrát klíčovou úlohu, to dnes řekl novinářům po krachu dosavadních rozhovorů o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.

„Stojíme před situací, která ještě v dějinách spolkové republiky, tedy za téměř 70 let, nenastala," uvedl Steinmeier v narážce na to, že nyní není vůbec zřejmé, jaká vláda by mohla vzniknout. Sociální demokraté (SPD) totiž odmítají znovu vstoupit do velké koalice s CDU/CSU a žádná jiná realistická většinová možnost po krachu vyjednávání CDU/CSU, FDP a Zelených neexistuje.

„Strany se ve volbách 24. září ucházely o odpovědnost za Německo; odpovědnost, kterou také podle představ ústavy není možné jednoduše přenést zpět na voliče. Tato odpovědnost daleko překračuje vlastní zájmy," řekl německý prezident, podle něhož by všichni zúčastnění měli znovu zvážit svůj postoj.

„Všechny politické strany zvolené do Spolkového sněmu jsou zavázány společnému blahu, slouží naší zemi," podotkl dále Steinmeier, který povede v příštích dnech rozhovory s vedením CDU/CSU, FDP a Zelených, ale i se stranami, u nichž není podíl na vládě kvůli programovým rozdílům vyloučen. Na mysli tím měl zřejmě především sociální demokracii.

Steinmeier, který podle ústavy musí navrhnout Spolkovému sněmu kandidáta na kancléře, tak dal jasně najevo, že se pokusí zabránit předčasným volbám, o nichž se nyní mluví jako o nejpravděpodobnější variantě. Jestli se mu to podaří, je však velmi nejisté.

Dosavadní rozhovory o vládě ukončila v noci na dnešek FDP, podle níž jí ostatní strany nevyšly dostatečně vstříc. Politici CDU i Zelených krok svobodných demokratů kritizovali.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek