Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Sjednoťme se za Evropu.“ Tisíce odpůrců brexitu zaplnily ulice Londýna

„Sjednoťme se za Evropu.“ Tisíce odpůrců brexitu zaplnily ulice Londýna

Desítky tisíc lidí vyšly v sobotu do ulic Londýna, aby daly najevo nesouhlas s odchodem Velké Británie z Evropské unie. Premiérka Theresa Mayová by měla oficiálně spustit proces už ve středu. 

Demonstranti uspořádali pochod z londýnského Hyde Parku přes Trafalgarské náměstí k sídlu britského parlamentu. Protest organizovalo uskupení United for Europe (Sjednoťme se za Evropu).

„My jsme těch 48 procent, které hlasovaly proti Brexitu a také ti, kterým nebylo dovoleno se proti němu postavit – mladí a lidé ze zemí EU, kteří pracují, žijí a platí daně ve Velké Británii. Jsme pobouřeni směrem, jakým se vláda vydala po referendu,“ citoval server Politico z prohlášení, kterým organizace uvedla demonstraci.  

Orgánizátoři nesouhlasí s takzvaným „tvrdým brexitem“ premiérky Mayové. Chtějí, aby Británie zůstala členem společného unijního trhu a aby si země uchovala všechny členské výhody.

V davu protestujících se objevily všemožné transparenty. „Zítra se hodiny posunou o jednu hodinu vpřed, ve středu o 40 let zpět,“ stálo na jednom z nich. „Jak nyní vyhrajeme Eurovizi (evropská hudební soutěž, pozn. red.)?“ vtipkoval další.

Na demonstraci se také vzpomínalo na teroristický útok, který otřásl Londýnem před několika dny. Útočník při něm zabil 4 lidi, další čtyři desítky utrpěly zranění. „Nenecháme se zastrašit. Zůstaneme soudržní a vzájemně se podporující,“ zdůraznili organizátoři akce.  

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek