Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Škola zónou násilí. Děti nosí sekery i samurajské meče, s nožem do lavic usedli i pětiletí

Škola zónou násilí. Děti nosí sekery i samurajské meče, s nožem do lavic usedli i pětiletí

Britská policie je šokovaná nárůstem případů, kdy děti přišly do školy se zbraní. Jen během loňského roku učitelé v Anglii a Walesu ve školách zabavili 2 500 zbraní včetně seker, samurajských mečů a vzduchovek. Oblíbenou zbraní jsou mezi žáky nože, které se najdou v jednom z pěti nahlášených případů. Problém se nevyhýbá ani těm nejmenším – hrozivé čepele do školy loni přinesly i pětileté děti. Informoval o tom deník The Independent

Od loňského školního roku bylo podle policie dětem zabaveno celkem skoro 2 600 zbraní. Z toho jen v období 2016/2017 bylo případů tolik, že se oproti dřívějšku jedná o nárůst o 20 %. Čísla jsou ale ve skutečnosti nejspíš mnohem vyšší, protože některé policejní složky odmítly poskytnout potřebné informace.

Za největší problém policie považuje časté nošení nožů u dětí. Právě tyto zbraně jsou totiž nejčastěji součástí kriminality mladých v ulicích v okrajových čtvrtích Londýna.  

„Rodiče, učitelé a žáci jsou těmito údaji skutečně znepokojeni. Musíme začít jednat, abychom zajistili, že se tato kriminalita nerozšíří z ulic i do tříd,“ říká Patric Green z iniciativy Ben Kinsella Trust, která ve spolupráci se školami pomáhá zvyšovat povědomí o kriminalitě.

„Podle našich zkušeností mnoho mladých lidí nerozumí nebezpečí spojenému s nošením nože. Mnoho z nich, kteří byli třeba šikanováni, se rozhodlo začít ho nosit jako ochranu,“ dodává.

Kromě nožů byly nejčastějšími zbraněmi nalezenými u dětí policejní obušky nebo kovové tyče, celkem 26 případů však tvořily také střelné zbraně jako jsou vzduchové pistole. Zarážející je však věk dětí – nejméně 47 z nich bylo mladších 10 let. Třem dětem, které usedly do školní lavice s nožem, bylo dokonce pouhých pět let. Ředitelé nenechávají problém bez odezvy – kvůli nošení zbraní do škol bylo vyloučeno celkem 2100 dětí.

Školy si jsou vědomy, že se problému samy nezbaví, pomocnou ruku jim proto podávají policisté. „Školy úzce spolupracují s policí na ochraně a výchově svých žáků. V některých případech jsou policisté dokonce rozmístěni ve školách,“ říká generální tajemník asociace ředitelů škol Geoff Barton s tím, že tam, kde je to potřeba, žáky prohlížejí i za pomoci detektorů kovů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek