Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skotský parlament začal chystat cestu k referendu o nezávislosti. Není se o čem bavit, zní z Londýna

Skotský parlament začal chystat cestu k referendu o nezávislosti. Není se o čem bavit, zní z Londýna

Skotský parlament vyslovil souhlas s vypsáním nového referenda o nezávislosti Skotska na Británii. Výsledek hlasování regionálního parlamentu poskytl mandát skotské první ministryni Nicole Sturgeonové, aby se s Londýnem dohodla na podmínkách a termínu nového plebiscitu, který by se podle návrhu Edinburghu měl konat mezi podzimem 2018 a jarem 2019. Vláda britské premiérky Theresy Mayové už dřív dala na vědomí, že konání referenda do ukončení výstupových rozhovorů s Evropskou unií nepřipadá v úvahu.

Pro konání nového referenda se ve skotském parlamentu dnes vyslovilo 69 poslanců, proti jich bylo 59. „Budoucnost Skotska musí být ve skotských rukou,“ řekla v parlamentu Sturgeonová. Skotové podle ní musejí dostat šanci, aby o svém osudu rozhodli dřív, než Británie vystoupí z Evropské unie. Britská vláda ve středu oficiálně požádá Brusel o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, čímž výstupový proces začne.

Premiérka Mayová v polovině března prohlásila, že na další referendu o nezávislosti Skotska teď není ten správný čas. „Teď bychom měli spolupracovat, abychom vyjednali správnou dohodu pro Skotsko, správnou dohodu pro Spojené království,“ řekla. Proto také se Sturgeonovou o dalším plebiscitu nehodlá teď vůbec diskutovat.

„Nezačne žádné jednání (se skotskou vládou), dokud nebude proces brexitu dokončen,“ oznámil britský ministr pro Skotsko David Mundell. „Vůči obyvatelům Skotska by bylo nespravedlivé ptát se jich, aby učinili tak zásadní rozhodnutí bez potřebných informací o našem budoucím vztahu s Evropou či o tom, jak by nezávislé Skotsko vypadalo,“ citovala reakci britské vlády agentura Reuters.

První referendum o odštěpení v roce 2014 ale vyhráli příznivci setrvání ve svazku s Anglií, Walesem a Severním Irskem. Po loňském plebiscitu o takzvaném brexitu však může být pozice skotských separatistů silnější. Ve Skotsku se totiž většina obyvatel vyslovila pro setrvání v EU.