Skutečná prezidentská volba. Trumpovi odpůrci hrají s poslední kartou, proč jejich vzpoura neuspěje?

Lukáš Pospíšil

Už tolikrát to byla suchá oficialita, která prošla povážlivě skoro bez povšimnutí: 538 lidí se o třetím prosincovém pondělí sejde, aby fakticky vybrali prezidenta USA. Letos má přesto celá událost k rutině daleko: Demokraté – ale i odpůrci Donalda Trumpa v řadách Republikánů – k dnešku upínají poslední naděje a věří, že se jim podaří vyvolat bezprecedentní vzpouru, která by zvolenému prezidentovi USA zkomplikovala nástup do úřadu.

Jestli něco spolehlivě platí o povolební Americe, je to, že žádné překvapení spojené s Donaldem Trumpem není dost velké. Jeho odpůrci jako by si to uvědomovali, a proto přicházejí s odpovídajícím kalibrem. Smělý plán zvrátit prosté počty a zamezit republikánovi usednout v Bílém domě může vyjít jedině dnes. Je to jeden z těch pokusů, které by se zapsaly do dějin.

Volitelé

538 lidí vybraných jejich domovskými stranami, aby zvolili prezidenta USA. Scházejí se v jednotlivých státech a postupně (obyčejně v souladu s výsledky voleb) vyberou prezidenta a viceprezidenta. Jejich hlasy míří do Národního archivu a do Kongresu, který je přepočítá a 6. ledna oznámí vítěze. Inaugurace prezidenta bude 20. ledna.

Pro pochopení situace si ve zkratce připomeňme komplikovaný volební systém v USA. Dvojice kandidátů – tradičně zástupce Demokratů a Republikánů – kteří ustáli dlouhé měsíce kampaně, obří výdaje a vyřazovací souboj v podobě vnitrostranických primárek, nakonec změřila síly v klasickém hlasování, které sledoval celý svět. A jakkoli platí, že „každý hlas se počítá“, to hlavní, o co šlo, bylo několik států, kde výsledek nebyl dopředu jistý. Každý ze států USA má totiž adekvátně ke své velikosti přiřazený počet volitelů a pravidla velí, že vítězný kandidát na daném území bere vše. Všechny volitele.

Byl to právě tento okamžik, kdy se při listopadových volbách začalo ukazovat, že průzkumy favorizovaná demokratka Clintonová neuspěje. Donald Trump v řadě klíčových států dokázal s přehledem uspět, hladce posbíral desítky potřebných volitelů a překročil metu 270, kdy je o vítězi rozhodnuto. Teď ale právě na těchto lidech závisí jeho skutečné zvolení. A jeho odpůrci věří, že Trumpovi dokáží tyto volitele odlákat. Je to velká utopie.

  • Fakt č. 1: Trump v obecném hlasování získal 306 volitelů, Clintonová 232.
  • Fakt č. 2: Aby se výsledek listopadového hlasování změnil, muselo by postoj přehodnotit 37 Trumpových volitelů.
  • Fakt č. 3: Počet těch, kteří deklarovali odhodlání porušit staleté tradice a nerespektovat předchozí výsledky, se počítá na jednotky. A žádné kolektivní diskuze nebo vyjednávání se dopředu nevedou.

Pro Republikány je až na výjimky nemyslitelné podpořit Hillary Clintonovou, jakkoli Trumpa nesnášejí. Ve 29 státech a v hlavním městě Washingtonu je navíc váže zákon, který jim vzpouru proti hlasu Američanů zapovídá. V samotné Ústavě USA ale postup nijak upravený není. Aby toho nebylo málo, odpůrci Trumpa svůj postup komplikují určitou roztříštěností.

sinfin.digital