Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slabá a pod tlakem. Mayová je po londýnském požáru v situaci, před kterou sama varovala

Slabá a pod tlakem. Mayová je po londýnském požáru v situaci, před kterou sama varovala

Nechtěla být slabou premiérkou, která povede z nejisté pozice zemi do vyjednávání o brexitu. Teď se ale přesně do této role šéfka britské vlády Theresa Mayová dostala. Po špatném volebním výsledku jí škodí i komunikace s oběťmi londýnského požáru, ke kterým přistupuje chladně a s odstupem. Tlaky na její odchod tak v Británii dále sílí.

„Bude to volba mezi silným a stabilním vedením v národním zájmu se mnou jako premiérkou, a slabým a nestabilním kabinetem v čele s Jeremym Corbynem,” prohlašovala Theresa Mayová, když v dubnu oznámila předčasné volby.

Jenže zatímco Jeremy Corbyn je po hlasování na koni, Mayová se potýká stále s většími problémy. Krátce před startem vyjednávání o brexitu sílí odpor proti její osobě. A nejde jen o stranické bitvy, které odstartoval slabý volební výsledek, po němž konzervativci ztratili parlamentní většinu. 

Proti ní stojí i veřejnost. Požár londýnského obytného domu s desítkami mrtvých jen zhoršil už tak špatnou pozici premiérky. Lidé nechápou, jak se něco takového mohlo v bohaté metropoli stát. A zatímco volají po důsledném vyšetření, Mayová tápe, neprojevuje příliš velkou sympatii a vrší jeden přešlap na druhý.

Mayová sice místo tragédie navštívila, odmítla se ale setkat s oběťmi a místními obyvateli. K tomu svolila až v sobotu pod tlakem protestů. Napětí v Londýně ale mezitím narůstá. Proti demonstrantům zasahovala místní policie. Neuspokojilo je ani prohlášení, že premiérka nechá vše důkladně prošetřit.

„Mají pocit, že vláda a místní samospráva pro ně nedělají dostatek, aby jim pomohly se vyrovnat s následky tohoto strašlivého incidentu a poskytly odpovědi na jejich naléhavé otázky,” vysvětluje pro CNN londýnský starosta Sadiq Khan.

Vše navíc umocnil rozhovor, který premiérka poskytla BBC. Na Twitteru jí lidé vyčítali nedostatek empatie. „Chce se ujistit, že hasiči mají vše, co potřebují, ale ne, jestli to samé mají lidé, kteří tu žijí. Tenhle požár je věc, kterou čekáte v Bangladéši, ne v Londýně,” cituje list Daily Mail jednu z naštvaných demonstrantek.

S protesty v zádech a napětím uvnitř vlastní strany přitom Mayovou čeká jedna z nejtěžších diplomatických bitev od druhé světové války. Jednání o podmínkách vystoupení z Evropské unie začíná už v pondělí 19. června. Silná a stabilní, jak o tom ještě na začátku měsíce snila, do něj britská premiérka rozhodně nevstoupí.