Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovenská justice chce zakázat stranu vrchního slovenského fašisty a župana Kotleby

Slovenská justice chce zakázat stranu vrchního slovenského fašisty a župana Kotleby

Slovenská prokuratura podala k soudu návrh na rozpuštění krajně pravicové parlamentní strany župan Bánskobystrického kraje Mariána Kotleby - Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). ČTK o tom dnes informoval mluvčí slovenského nejvyššího soudu Boris Urbančík, podle kterého soud příslušný návrh obdržel ve středu. 

LSNS se stala největším překvapením loňských parlamentních voleb, ve kterých získala osm procent hlasů, což jí vyneslo 14 křesel ve 150členné sněmovně. Strana se například netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. LSNS se také vymezila vůči Romům a rovněž sbírá podpisy pro vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie a ze Severoatlantické aliance.

Pokud by slovenská prokuratura uspěla, nebylo by to poprvé, kdy Kotrbova strana byla rozpuštěna. Poprvé se tak stalo v roce 2005, kdy soud zakázal tehdejší politické uskupení Slovenská pospolitost - Národní strana. Kotleba se podle informací slovenských médií na možnost rozpuštění strany již připravil a má "záložní" Lidovou stranu.

Župan Bánskobystrického kraje má ovšem s policisty v posledních týdnech značné problémy. Někteří členové strany jsou stíháni za to, že kritizovali některé Slováky vyznamenané prezidentem Andrejem Kiskou, že jsou židovského původu. Další se zase v rozhlase nelichotivě vyjadřoval o Rómech, imigrantech, Arabech a islámu.

Poměrně velká část Slováků ovšem na extremistické postoje slyší. Podle posledních průzkumů je Kotlebova strana momentálně třetí nejsilnější a volilo by jí zhruba 11 procent Slováků. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek