Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovenskem koluje petice za vystoupení z NATO. Neodejdeme, uklidňuje šéf slovenské diplomacie

Slovenskem koluje petice za vystoupení z NATO. Neodejdeme, uklidňuje šéf slovenské diplomacie

Slovensko se nechystá vystoupit ze Severoatlantické aliance, ujistil dnes šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák po schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Kaliningradu, představujícím nejzápadnější výspu Ruska.

„Slovensko nebude první zemí, která vystoupí z aliance,“ zdůraznil Lajčák v odpovědi na otázku týkající se sběru podpisů pod petici požadující referendum o odchodu z NATO.

Podle slovenského ministra se této akci přisuzuje větší význam v Rusku než v jeho vlasti, kde odchod z NATO není na pořadu dne a „všechny normální, seriozní politické síly a strany a většina našich občanů považuje alianci za garanta bezpečnosti“.

Odchod Slovenska z Evropské unie a NATO otevřeně prosazuje krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, která také od loňského července sbírá podpisy pod petici za vypsání referenda o této otázce. Akce si všímají především ruská média.

Lavrov dnes před novináři ujistil, že Rusko nemá a nemůže mít námitek proti ekonomické integraci Evropy.

Moskva opakovaně označila přibližování sil NATO k ruským hranicím za ohrožení své bezpečnosti. NATO letos posílilo své východní křídlo čtyřmi prapory a jednou brigádou v reakci na ruskou anexi Krymu a vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině.

Lavrov pogratuloval Lajčákovi „z celé duše“ ke zvolení předsedou Valného shromáždění OSN a ujistil jej, že se ruská delegace vynasnaží mu pomoci, aby funkci úspěšně zvládl. „Vážíme si našich dvoustranných vztahů a pravidelných styků na vysoké a nejvyšší úrovni. Slovensko je náš důležitý obchodní partner,“ prohlásil a poděkoval slovenské straně také za péči o hroby sovětských vojáků padlých při osvobozování země.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek