Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Snajpr zabil bojovníka Islámského státu ze vzdálenosti 3 kilometrů. Jde o nový armádní rekord

Snajpr zabil bojovníka Islámského státu ze vzdálenosti 3 kilometrů. Jde o nový armádní rekord

Kanadský odstřelovač pokořil světový rekord. Na vzdálenost 3450 metrů se mu povedlo zastřelit bojovníka Islámského státu. Kulka letěla takřka deset sekund, než dosáhla svého cíle. 

Jméno nového rekordmana kanadská armáda tají, aby neohrozila jeho bezpečnost. Vojákovi z jednotky, která je součástí mezinárodní koalice proti takzvanému Islámskému státu v Iráku, se povedlo zlomit odstřelovačský rekord minulý měsíc během jedné z operací.   

Sniper střílel z pušky McMillan TAC-50, která je běžnou výbavou odstřelovačů kanadské armády, z vysoké budovy na nespecifikovaném místě. Střelba z takové vzdálenosti je hodně náročná, odstřelovač musí počítat nejenom s dráhou letu, ale také s prouděním větru nebo zakřivením planety.

„Střela překazila útok Islámského státu na irácké jednotky,“ okomentoval zásah pro The Globe and Mail zdroj z armády. „Zabránilo jim v odpálení bomby, která potencionálně mohla zabít civilisty; je to velmi přesné použití síly, a protože to bylo tak daleko, bojovníci neměli tušení, co se děje,“ dodal.

Kanadský odstřelovač překonal o téměř metr předchozí nejdelší zásah, který od roku 2009 držel Craig Harrison. Britský odstřelovač na vzdálenost 2475 m zastřelil bojovníka teroristické organizace Tálibán. Třetí nejdelší zásah drží kanadský voják Rob Furlong, který v roce 2002 během operace Anakonda na 2430 m odstřelil afghánského bojovníka s kulometem. Jen o pár týdnů dříve si kanadští odstřelovači připsali další dlouhý zásah – Arron Perry zastřelil na 2310 metrů afghánského bojovníka.