Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Snaží se Trump rozložit EU? Jeho poradce údajně lákal německého velvyslance k bilaterálním jednáním s USA

Snaží se Trump rozložit EU? Jeho poradce údajně lákal německého velvyslance k bilaterálním jednáním s USA

Zatímco po pondělním jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem se americký viceprezident Mike Pence tvářil jako vyslanec nejvíce spojenecké země, jakou si Evropská unie mohla přát, informace agentury Reuters naznačují že to tak být zdaleka nemusí. Hlavní poradce Donalda Trumpa Steve Bannon se minulý týden údajně setkal s německým diplomatem Peterem Wittigem, kterému podle lidí obeznámených se schůzkou řekl, že Evropskou unii považuje za vadný konstrukt a upřednostnil jednat s evropskými zeměmi bilaterálně, a ne na úrovni EU. Není to přitom poprvé, kdy se ukazuje, že se Washington snaží obejít Brusel a jedná přímo.

„Americká podpora Evropské unii je pevná a trvalá. Prezident Trump a já se těšíme na další spolupráci s EU, na prohlubování našeho politického a hospodářského partnerství. Dělí nás oceán, ale spojuje nás společné dědictví a společné závazky vůči svobodě, demokracii a vládě práva,“ prohlásil před novináři po pondělním jednání s Tuskem viceprezident Pence. Tato slova se však s ohledem na zjištění agentury Reuters zdají být najednou poměrně prázdná.

Co bylo obsahem schůzky Steva Bannona s německým diplomatem, agentuře řekli tři lidé blízcí jednání pod podmínkou anonymity. Německá vláda i tamní velvyslanec v USA odmítli zprávu komentovat s tím, že je obsah rozhovoru důvěrný. Bílý dům schůzku Bannona s Wittigem potvrdil, informace agentury Reuters ale vyvrací. „Mluvili asi jen tři minuty a šlo jen o rychlý pozdrav,“ tvrdí nejmenovaný zdroj z Bílého domu.

Podle informací Reuters však bylo setkání mnohem delší. Bannon během něj údajně hovořil o EU stejným jazykem, jakým popisoval unii na konferenci ve Vatikánu v roce 2014. Nynější Trumpův poradce se tehdy vyjadřoval velmi kladně na účet evropských populistických nacionalistických hnutí, která sjednocené Evropě nevěří. Podobný tón zazníval i na schůzce s Peterem Wittigem, během které Bannon upřednostňoval namísto jednání s EU jako celkem raději bilaterální vztahy.

Takové názory však u Bannona, který stál v čele nacionalistického krajně pravicového zpravodajského webu Breitbart News, nejsou ničím ojedinělým. I dnes Bannon vyjadřuje podporu šéfce krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové, která je kandidátkou na příští francouzskou prezidentku, nebo Nigelu Farageovi, který dopomohl vyvést Británii z EU. Silnou pozici Bannona v Bílém domě proto řada evropských politiků považuje za hrozbu.

Zprávy o tom, že se Donald Trump snaží obejít unijní instituce a EU jako celek a na místo toho chce s evropskými zeměmi navazovat bilaterální obchodní dohody, se objevují v posledních týdnech často. Někteří politici proto před Trumpovými úmysly varují s tím, že takové jednání podkopává jednotu evropských zemí. A přidává se k nim i bývalý německý velvyslanec ve Velké Británii a při OSN Thomas Matussek. „Bojíme se a měli bychom se obávat,“ řekl agentuře Reuters. „Nikdo v tuto chvíli neví, jaké rozhodnutí přijde z Washingtonu. Ale je jasné, že muž, který je na vrcholu, a lidé kolem něj cítí, že je to národní stát, který vytváří identitu, a ne to, co oni vidí jako neuspořádanou skupinu zemí, jako je EU,“ dodal Matussek. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek