Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sopka na Bali chrlí dým. Mohl by poškodit motory letadel, úřady vyhlásily nejvyšší stupeň varování

Sopka na Bali chrlí dým. Mohl by poškodit motory letadel, úřady vyhlásily nejvyšší stupeň varování

Po sobotní erupci sopky Agung na indonéském ostrově Bali úřady dnes ráno vyhlásily pro letecké společnosti nejvyšší, červený stupeň varování. Sloupec dýmu nad horou je vysoký asi 1500 metrů a letadlům by mohl poškodit motory, uvedly britské servery Sunday Express a BBC. Červený stupeň pro leteckou dopravu se vyhlašuje, hrozí-li bezprostředně, nebo už probíhá, výron popela do atmosféry.

Agentura AP nicméně zjistila, že v zásadě všechny lety se zatím drží plánu, neboť mrak sopečného popela se pohybuje od letiště směrem k sousednímu ostrovu Lombok. To se ale může v okamžiku změnit a lety mohou být narychlo rušeny.

Bali je rušnou turistickou destinací. Některé aerolinky ale už lety zrušily v září poté, co se sopka po více než 50 letech probudila. V posledním týdnu byly zaznamenány už dvě erupce.

Podle indonéských úřadů je na Bali - s výjimkou okolí sopky - bezpečno. Evakuováni byli lidé z okruhu 7,5 kilometru. Vulkán se nachází zhruba 70 kilometrů od hlavních turistických destinací.

Kvůli sopečné činnosti ostrov podle oficiálních odhadů přišel na cestovním ruchu o minimálně 110 milionů dolarů (asi 2,4 miliardy Kč).

Na Indonésii se nachází téměř 130 sopek, tedy nejvíce ze všech zemí světa. Mnoho z nich jeví vysokou úroveň aktivity, přestože do opravdové erupce mohou zbývat měsíce. Při poslední velké erupci v roce 1963 zemřelo na 1100 lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek