Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soud s Čechy vězněnými v Turecku se odkládá na červen. Žalobce chce víc času na prozkoumání důkazů

Soud s Čechy vězněnými v Turecku se odkládá na červen. Žalobce chce víc času na prozkoumání důkazů

Soud se dvěma Čechy obžalovanými v Turecku z terorismu byl podle České televize odročen na 12. červen. Muž a žena, kteří tvrdí, že jsou humanitárními aktivisty, byli zatčeni loni v listopadu na turecké hranici a jsou ve vazbě. Podle českého ministerstva zahraničí si dnes prokuratura vyžádala čas na prozkoumání důkazů.

Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase turecké sdělovací prostředky označují za členy kurdské skupiny YPG, která bojuje v Sýrii a již Ankara řadí k teroristickým organizacím. Češi čelí obvinění z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci a v únoru se v tureckém tisku objevila informace, že jim hrozí tresty do 7,5 do 15 let vězení.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v polovině prosince řekl, že se dvojice nechtěla zapojit do teroristických aktivit, ale hodlala na území ovládaném kurdskými jednotkami vybudovat polní nemocnici.

V ČR vznikla akční skupina, k níž patří rodiny zadržených Čechů. Ta poukazuje na neobjektivnost tureckých médií a trvá na tom, že dvojice byla na humanitární misi. Zadržena byla na hraničním přechodu z Turecka do Iráku a není podle této skupiny pravda to, co uvádí Turecko, totiž že Češi u sebe měli zbraně. Na druhé straně hranice na ně čekala lékařka z jedné irácké nemocnice, s níž chtěli Češi dohodnout podrobnosti o zprovoznění mobilní nemocnice. Pod prohlášením této akční skupiny je podepsán Janusz Konieczny.¨

Soud se koná v ovzduší napětí mezi Tureckem a Českem poté, co dolní komora českého parlamentu v minulých dnech uznala masakr Arménů v Osmanské říší za genocidu. Ankara usnesení kritizovala, stejně jako výroky prezidenta Miloše Zemana, který pobíjení Arménů označuje za genocidu opakovaně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek