Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soudní přešlap, rozčiluje se Trump. Havaj zmrazil jeho druhý protiimigrační dekret, platit měl od půlnoci

Soudní přešlap, rozčiluje se Trump. Havaj zmrazil jeho druhý protiimigrační dekret, platit měl od půlnoci

Americký prezident Donald Trump tvrdě kritizoval středeční rozhodnutí federálního soudu na Havaji pozastavit platnost nového protiimigračního exekutivního nařízení. Verdikt soudce podle agentury Reuters označil za bezprecedentní soudní přestřelek.

Tento verdikt nás v očích ostatních oslabí," řekl Trump s tím, že je připraven se bránit a případ dovést třeba i k nejvyššímu soudu. "A my vyhrajeme," dodal.

Nový dekret, který Trump podepsal 6. března, na tři měsíce pozastavuje vydávání nových víz občanům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie s tím, že dříve vydaná víza zůstávají v platnosti. V účinnost měl vstoupit původně dnes, rozhodnutí soudu ale platnost předběžně pozastavilo jen pár hodin před jeho platností.

Stopka na poslední chvíli

Rozhodnutí federálního soudce Derricka K. Watsona platí napříč Spojenými státy. Podobná slyšení byla dnes kromě Havaje v plánu také v Marylandu a ve Washingtonu, kde pozastavili platnost už původního Trumpova výnosu. 

Obhájci státu Havají uvedli, že nový příkaz podobně jako ten původní porušuje základní svobody, protože je podle nich cíleně zaměřený proti muslimům. Zároveň uvedli, že může mít výrazný dopad na ekonomiku, i kvůli možnému poklesu turismu.

Stát Havaj také argumentoval tím, že obyvatele tohoto ostrovního státu USA nebudou moci navštěvovat jejich neameričtí příbuzní, kteří žijí v některé z šesti převážně muslimských zemí postižených Trumpovým zákazem. 

Americká vláda už počátkem týdne soudce požádala, aby předběžné opatření blokující platnost prezidentského dekretu nevydával. Argumenty proti dekretu označila za "čirou spekulaci". Trumpova administrativa rovněž tvrdila, že nové nařízení je přepracované tak, aby respektovalo zákony USA.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek