Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sovětský agent, se kterým jednal Trump junior. Bude tím, kdo synu prezidenta zlomí vaz?

Sovětský agent, se kterým jednal Trump junior. Bude tím, kdo synu prezidenta zlomí vaz?

Další účastník krajně podezřelé schůzky mezi Donaldem Trumpem juniorem a právničkou napojenou na Kreml Natalií Veselnickou je odhalen. Je jím rusko-americký lobbista Rinat Achmetšin, bývalý ruský zpravodajec, jehož hlavní devizou má být podle Rádia Svobodná Evropa mnohaletá praxe v negativních PR kampaních, uvádí server Mediaite. 

Téměř padesátiletý Achmetšin byl pátým účastníkem schůzky, která se konala loni ve chvíli, kdy byly americké prezidentské kampaně v plném proudu, uvádí agentura AP. Podle té byl hlavním účastníkem schůzky syn nynějšího amerického prezidenta Donald, který si k jednacímu stolu pozval i svého švagra a poradce současného prezidenta Jareda Kushnera a tehdejšího šéfa kampaně svého otce Paula Manaforta.

Na opačnou stranu stolu zasedla ruská právnička Natalie Veselnická, která měla Trumpovi mladšímu údajně nabízet kompromitující informace na prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou a právě lobbista Rinat Akhmetšin. Podle televizní stanice CNN se za ruskou „delegaci“ zúčastnilo ještě více osob, ty jsou však zatím neznámé. Teď se navíc ukázalo, že Veselnická byla dlouhodobě v kontaktu s ruskou prokuraturou.

Achmetšin se v amerických politických kruzích pohybuje jako lobbista již dvě desítky let, agentuře AP potvrdil, že několik let sloužil v ruské armádě jako zpravodajec, údajně však nikdy neobdržel „špiónský“ trénink. „Je to americký občan a zdůraznil mi, že během schůzky nepracoval pro ruskou vládu. Dokonce se rozesmaál, když jsem mu tuto otázku položil,“ tvrdí pro server Huffington Post právník syna amerického prezidenta Alan Futerfas.

Kdo je kdo v Trumpově ruské aféře?Kdo je kdo v Trumpově ruské aféře?autor: INFO.CZ

Nekontroverzní minulost však Achmetšin rozhodně nemá. Například ruská těžební společnost International Mineral Resources bývalého zpravodajce u soudu viní z toho, že prostřednictvím kybernetických útoků poškodil její obraz u veřejnosti. Žaloba však byla později stažena.

„Nevím o žádném jiném ruském schopném člověku, který by byl ve Státech schopný vymýšlet a vést kampaně tak úspěšně,“ vykresluje Achmetšinův profil reportér Steve LeVine pro loňský program radia Svobodná Evropa.

Potvrzení účasti Achmetšina na podezřelé schůzce tak jenom přilévá olej do ohně kontroverze a prezidentu Donaldu Trumpovi se čím dál tím méně daří odrážet výtky veřejnosti i vyšetřovacích komisí, které viní Kreml ze zásahů do amerických prezidentských voleb. 

Syn amerického prezidenta, který informace a dokumenty o schůzce s Veselnickou překvapivě sám zveřejnil, však uvedl, že se jednalo jen o jednu krátkou schůzku, na kterou již žádné další setkání nenavazovalo. Otci o ní prý ani neřekl, protože byla nepodstatná. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek