Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Španělský soud zatím nevydal zatykač na sesazeného katalánského premiéra Puigdemonta

Španělský soud zatím nevydal zatykač na sesazeného katalánského premiéra Puigdemonta

Španělský soud zatím nevydal zatykač na sesazeného katalánského premiére Carlese Puigdemonta, který se momentálně nachází v Belgii. Vyvrátil tak dřívější zprávy španělských médií, podle kterých už bylo ve věci rozhodnuto. Soudkyně ale byla prý nakonec příliš zaneprázděná. Na bývalého vicepremiéra Oriola Junquerase a dalších sedm exministrů, kteří se jednání v Madridu zúčastnili, pak soudce uvalil vazbu. Bývalé katalánské vedení čelí obvinění ze vzpoury a dalších trestných činů, kvůli kterým mohou jeho členové dostat desítky let vězení. Soudkyně Carmen Lamelaová vazbu zdůvodnila obavami z ničení důkazů a z toho, že obvinění budou pokračovat v trestné činnosti. 

Jeden z exministrů, kteří dnes přišli k výslechu, exministr Santi Vila se může vazbě vyhnout zaplacením kauce 50.000 eur (asi 1,27 milionu korun). Vila podal sám demisi minulý čtvrtek na protest proti chystané rezoluci o nezávislosti Katalánska, ostatní člena katalánské vlády odvolal Madrid v pátek.

Výslechy devíti ze 14 členů odvolané katalánské vlády skončily v poledne, většina z předvolaných odmítla vypovídat. Pět předvolaných se nedostavilo, včetně Carlese Puigdemonta, jsou zřejmě všichni v Belgii. Podle španělských médii advokát dvou exministrů, kteří jsou v Bruselu, požádal písemně madridský soud, aby se výslechy mohly konat prostřednictvím videokonference.

Sesazenou katalánskou vládu a jejího předsedu Carlese Puigdemonta podpořili lidé na dnešní demonstraci výkřiky jako "Nejste sami" a "Puigdemont je náš prezident". Separatisté, kteří ovládali tamní parlament, od víkendu také rozpuštěný Madridem, chtějí vytvoření samostatné katalánské republiky.

Dnešní demonstraci před budovu katalánské vlády v Barceloně svolala separatistická organizace ANC, jejíž lídr je spolu s dalším šéfem separatistů ve vazbě kvůli protestům proti zásahům Madridu na katalánských úřadech před říjnovým referendem. Lidé dnes na demonstraci nesli transparenty například s hesly "Svobodu pro politické vězně" či "Pryč se španělskou vlajkou".