Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Speciální tým na zastrašení Kima: Jihokorejské komando má jasný cíl, vznikne ještě letos

Speciální tým na zastrašení Kima: Jihokorejské komando má jasný cíl, vznikne ještě letos

V Jižní Koreji vzniká speciální jednotka na odstranění severokorejských lídrů. Sami jihokorejští státníci ale přiznávají, že jejím hlavním úkolem nebude zavraždit Kim Čong-una, nýbrž mu jen nahnat strach. Diktátora tak chtějí odradit od dalších provokací.

Když představoval projekt zákonodárcům v Soulu, zmínil ministr obrany Song Young-moo, že plánuje jednotku zřídit do konce roku. Na ministerstvu plánují, že by mohla podnikat přeshraniční nájezdy na severokorejské území. Využívat by měla rekonstruované vrtulníky a dopravní letadla.

Cílem Jihokorejců není spáchat atentát na Kim Čong-una. Chtějí ale, aby se obával o svůj život a stupňujícím nátlakem ho přimět k jednáním s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. „Vedle vlastních jaderných zbraní je nejlepším způsobem zastrašení dosáhnout toho, že se Kim Čong-un bude bát o vlastní život,“ tvrdí vysloužilý generál Šin Won-sik.

Zájem na zabití Kim Čong-una popírá i americké ministerstvo zahraničí. Prezident Donald Trump ale nedávno souhlasil s tím, aby Soul pracoval na vlastních balistických raketách. USA už v 70. letech pomohly Jižní Koreji se sestrojením té první.

„Myšlenkou je vyvolat nádech strachu z jaderných zbraní, ale udělat to bez nich. V systému, jako je Severní Korea, má Kimův život cenu tisíců obyčejných lidí, kteří budou ohroženi jaderným útokem,“ komentoval Šin.

Ačkoli mnoho Jihokorejců volá po tom, aby si země vlastní jaderné zbraně pořídila, prezident Mun je odpůrcem takového postupu. Poté, co KLDR oznámila, že má raketu schopnou zasáhnout americkou pevninu, však narůstají obavy, že by USA nemusely v případě napadení přijít Soulu na pomoc.

Jižní Korea zatím představila tři programy, kterými se chce potenciální hrozbě bránit. Program Kill Chain se soustředí na detekci nadcházejících útoků a zahájení preventivních úderů. S rozvojem severokorejského arsenálu a se zmenšováním jaderných bomb je však odhalování stále složitější. KLDR také dokáže odpalovat obtížně zjistitelné rakety z jejích ponorek.

Nebezpečí skýtá též případná chyba a neoprávněný preventivníúder. Ten by mohl být rozbuškou jaderné války mezi oběma zeměmi.

Soul uvedl, že mezi lety 2021 a 2023 hodlá na oběžnou dráhu vypustit pět špionážních satelitů, které budou lépe monitorovat pohyby zbraní za hranicí s KLDR. Do operací plánuje vypustit americké monitorovací drony.

Další součástí obranného systému jsou protiraketové programy Korea Air a Missile Defense, které mají sestřelit jakoukoli raketu, jež by na zemi ze severu přiletěla. Jižní Korea navíc pomohla USA instalovat na svém území systém THAAD, jenž slouží k obraně proti raketám krákého a středního doletu a omezeně i proti mezikontinentálním střelám.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek