Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spirála násilí v Sýrii: Za pět dní bylo zabito skoro tři sta civilistů. OSN žene viníky před soud

Spirála násilí v Sýrii: Za pět dní bylo zabito skoro tři sta civilistů. OSN žene viníky před soud

Mezi 4. a 9. únorem přišlo v Sýrii o život podle OSN 277 civilistů a více než 800 lidí bylo zraněno. Za smrt 230 osob je odpovědná syrská armáda a její spojenci. Podle OSN by viníci měli stanout před Mezinárodním trestním soudem.

Bilanci nejnovějšího násilí v Sýrii zveřejnil Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Jeho úřad získal důkazy včetně videonahrávek, které ukazují, že v při útoku na město Sarákib v Idlibu byly použity chemické látky.

"Po sedmi letech ochromení v Radě bezpečnosti OSN situace v Sýrii vyžaduje předání k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Státy by se měly více zaměřit na mírové úsilí," sdělil Husajn. Snahy RB OSN dohodnout se na společném postupu maří Rusko jako člen s právem veta a jako spojenec Damašku.

V Sýrii se bojuje na několika místech. Armáda a její spojenci útočí na povstalce a radikály v Idlibu a také na povstaleckou enklávu u Damašku, východní Ghútu. Turecká armáda cílí na severu země, v Afrínu, na tamní kurdské milice YPG, které označuje za teroristy.

Turecká armáda cílí od 20. ledna na severu země, v Afrínu, na tamní kurdské milice YPG, které označuje za teroristy. Prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že na severu Sýrie byl sestřelen turecký vojenský vrtulník. Prohlásil, že útočníci za to zaplatí, ale YPG jako viníka nejmenoval a nezmínil se ani o případných obětech. Mluvčí kurských milicí potvrdil, že Kurdové sestřelili vrtulník v severozápadní části oblasti Afrín.

Náměstek ruského ministra zahraniční Michail Bogdanov dnes řekl, že země zapojené do tak zvaného astanského mírového procesu, což je Rusko, Írán a Turecko, jednají o zřízení klidové zóny v Afrínu.

Situací v Sýrii a druhem použitých zbraní se zabývá také vyšetřovací komise OSN. U osob zasažených municí v Sarákibu se podle ní objevily symptomy, jaké vyvolávají chemické látky. Syrská vláda se chemického arzenálu vzdala v roce 2014 a tvrdí, že chemické zbraně proti civilistům nepoužívá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek