Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spojené státy by neměly používat oslovení dalajláma, varuje Čína

Spojené státy by neměly používat oslovení dalajláma, varuje Čína

Jestliže Spojené státy dál budou používat oslovení pro nejvyššího tibetského vůdce dalajláma, mohly by se dostat do potíží s Čínou, vyzývá zemi vysoký čínský úředník pro záležitosti Tibetu. Uvedla to agentura Reuters.

Pro USA by to žádné výhody nepřineslo, ale naopak by to dokonce mohlo poškodit čínsko–americké vzájemné vztahy, uvedl internetový prorežimní deník Global Times s odvoláním na čínského parlamentního zmocněnce pro etické a náboženské záležitosti Zhu Weiguna.

Čína považuje tibetského duchovního vůdce, který žije po neúspěšném povstání proti čínské nadvládě v roce 1959 v exilu v Indii, za násilnického a separatistického. Dalajláma popírá násilí a tvrdí, že chce jen autonomii pro Tibet.

Nově jmenovaný americký ministr zahraničí Rex Tillerson přitom nedávno při interpelacích senátního výboru pro zahraniční vztahy připustil, že by na setkání s dalajlámou kývl. Hodlá navíc podporovat dialog mezi Pekingem a představiteli tibetské exilové vlády a dalajlámou, píše agentura Reuters.

Tillerson? Amatér

To je ale podle komunistické Číny nesmysl. Je podle nich nemožné, aby tamní vláda vedla jakýkoli dialog s nelegální skupinou, která si podle nich klade za cíl rozdělit Čínu. Tillersonova poznámka je jen ukázkou jeho úplného amatérismu v oblasti otázek kolem Tibetu, řekl Global Times Zhu.

Čína nehodlá měnit svoji politiku na podporu rozvoje tibetské společnosti a nehodlá měnit svoji suverenitu a kontrolu nad oblastí, dodal. Čínská vláda neuznává tibetskou exilovou vládu se sídlem v himalájském městě Dharamsele v Indii.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek