Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spojené státy střílí po Islámském státu náboji s ochuzeným uranem

Spojené státy střílí po Islámském státu náboji s ochuzeným uranem

Ačkoliv předtím ujišťovaly, že náboje s radioaktivním obsahem v boji proti Islámskému státu nepoužijí, přece jenom k nim Spojené státy sáhly. Došlo k tomu v listopadu 2015 během dvou leteckých útoků na pozice Islámského státu v Sýrii. Serveru Foreign Policy informaci potvrdil mluvčí amerického ústředního velení (CENTCOM) Josh Jacques. Jedná se o první potvrzené užití vojenského materiálu tohoto druhu od invaze do Iráku v roce 2003. Koalice vedená USA tehdy vystřílela stovky tisíc radioaktivních nábojů, které měly místním způsobit vážné zdravotní problémy. 

V březnu 2015 mluvčí mezinárodní koalice, která pod vedením Spojených států bojuje s takzvaným Islámským státem v Sýrii a Iráku John Moore uváděl, že „Spojené státy ani jejich spojenci dosud nepoužily a ani nepoužijí k leteckým úderům munici s radioaktivním obsahem“.

O několik měsíců později ale bylo vše jinak. Mluvčí amerického ústředního velení (CENTCOM) Josh Jacques serveru Foreign Policy potvrdil, že ve dvou leteckých operacích proti Islámskému státu Američané použili munici s radioaktivním obsahem. Konkrétně se jednalo o údery z 16. a 22. listopadu 2015, během kterých zničilo americké letectvo na severovýchodě Sýrie téměř čtyři sta cisteren převážejících ropu.

Podle Foreign Policy není jasné, zda k leteckým úderům došlo poblíž obydlených oblastí. Přímé důsledky radioaktivní munice na zdraví obyvatel prozatím nejsou jednoznačně potvrzeny, ani vyvráceny. Irácká vláda nicméně ve zprávě, kterou v roce 2014 dávalo dohromady OSN, poukazovala na „škodlivé účinky“ radioaktivních nábojů, kterými během invaze do Iráku v roce 2003 koalice vedená USA střílela i v hustě obydlených oblastech.

Ochuzený uran vzniká jako odpadní produkt v procesu obohacování přírodního uranu 235, který se používá jako palivo v jaderných reaktorech, ale také pro vojenské účely. Střely s ochuzeným uranem jsou extrémně tvrdé a schopné proniknout do větší hloubky, proto se ochuzený uran využívá zejména pro výboru protipancéřových projektilů. Oproti přírodnímu uranu není ten ochuzený tak radioaktivní, stále je ale toxický a při proniknutí do těla může dle odborníků způsobovat zdravotní potíže. Jaké a jak vážné doposud ale nebylo dostatečně zmapováno. Hovoří se o zvýšeném riziku rakoviny a vrozených vad.

V oblasti mezinárodního práva se munice s radioaktivním obsahem pohybuje v šedé zóně, Organizace Spojených národů její užití v žádné ze svých konvencí výslovně nezakazuje. Ve Spojených státech dle Foreign Policy platí omezení na manipulaci se zbraní takového typu, v zámoří se její užití v obydlených oblastech už tak přísně nehodnotí.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek