Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Společná modlitební zóna u Zdi nářků nebude. Izraelský premiér podlehl tlaku ultraortodoxních

Společná modlitební zóna u Zdi nářků nebude. Izraelský premiér podlehl tlaku ultraortodoxních

Izraelská vláda dnes zmrazila plán zřízení společné modlitební zóny pro muže i ženy u Zdi nářků v jeruzalémském Starém Městě. Kabinet Benjamina Netanjahua tak podlehl nátlaku ultraortodoxních politiků, kteří se stavěli proti změnám na nejposvátnějším místě judaismu.

V současnosti se mohou muži a ženy u Zdi nářků modlit jen v oddělených částech. Pro liberálně smýšlející židy měla vzniknout třetí zóna, v níž by mohli být všichni spolu.

O rovnoprávnost obou pohlaví u památky usiluje po desítky let skupina zvaná Ženy zdi. Izraelská vláda vznik smíšené zóny schválila loni, nicméně kvůli protestům politiků z ultraortodoxních stran zastoupených v Netanjahuově vládní koalici se plán nikdy neuskutečnil. Agentura DPA připomíná, že proti bylo i Jordánsko, které spravuje Chrámovou horu; Zeď nářků tvoří část její západní stěny.

„Dnešní rozhodnutí... ztíží naši práci při propojování Izraele a židovského světa," postěžoval si Natan Šaransky, šéf Židovské agentury pro Izrael, která udržuje kontakty s židovskými komunitami za hranicemi židovského státu.

Vyznavače liberálnějších proudů judaismu současné rozdělování mužů a žen u Zdi nářků popuzuje, napsala agentura Reuters. Zeď nářků je zbytek někdejšího Herodova chrámu, který zbořili v roce 70 našeho letopočtu Římané. Spravuje ji ultraortodoxní rabín.