Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spolu i proti sobě. 7 nejděsivějších teroristických skupin světa

Spolu i proti sobě. 7 nejděsivějších teroristických skupin světa

Teroristické organizace děsí miliony lidí po celém světě, politické špičky jejich činy označují za největší hrozbu lidstva. Definice takové skupiny ale není jednotná, jinak ji charakterizuje třeba OSN a jinak Evropská unie. Vlastní typologii mají i jednotlivé státy. Militantní skupiny se navíc mění v průběhu času a na seznam teroristických organizí můžou v jednu chváli přibýt, v jinou z něj zase vypadnout. Podívejte se na 7 teroristických organizací, které hýbou světem právě teď. 

Islámský stát

Tato radikální islamistická organizace je původem z Iráku a vznikla v roce 2004. Pozornost celého světa získala až o deset let později, když vyhlásila v některých částech Sýrie a Iráku chalifát. Hlásí se i k několika teroristickým činům v Evropě, například v Paříži nebo Bruselu. Pod vedením Abú Bakra Bagdádího chce ustanovit velkou říši založenou na islámském právu. Skupina je známá svou brutalitou namířenou proti nesunitským muslimům a bezvěrcům, tedy vyznavačům jakéhokoliv jiného náboženství, píše serve DW.

Abú Sajjáf

Filipínská islamistická organizace se podílela na únosech, vraždách i bombových útocích. Založena byla v roce 1991 a za teroristickou organizaci ji považuje většina světa od roku 1997. Na svědomí má nejhorší teroristický útok na Filipínách v roce 2004, při kterém zemřelo 116 lidí. Jejím cílem je vytvořit na převážně katolických Filipínách islámskou provincii. Má vazby na Islámský stát. V posledních dnech o sobě dala vědět vraždou uneseného Němce, za kterého požadovala po Berlínu výkupné v přepočtu víc než 15 milionů korun.

Šabáb

Hnutí mladých bojovníků, jak se jinak této organizaci také říká, působí ve východní Africe, převážně v Somálsku. Organizace je ale zodpovědná i za útoky v Keni. V roce 2006 se zmocnila jihu Somálska, včetně hlavního města Mogadišu. V roce 2007 území získaly zpět etiopské a somálské jednotky.  Poté se hnutí stáhlo do venkovských oblastí, útoky ale provádí ve městech dál.

Tahríke-Tálibán Pákistán

Od roku 2007 zahrnuje řadu sunitských islamistických skupin, které se soustředily na severozápadní hranici Afghánistánu. S afghánským Talibánem přímo nespolupracuje, přestože mají stejné jméno. Udržuje ale vazby s Al-Káidou. Pod současným vedením skupina bojuje proti pákistánské vládě. Udržuje si tvrdou protizápadní ideologii. Na svědomí má masové bombardování i atentáty na jednotlivce – proslulý svou krutostí je atentát na tehdy teprve čtrnáctiletou aktivistku Malalu Júsufzajovou.

Boko Haram

Skupina byla založena v roce 2002 a působí v Nigérii. Jméno prý znamená v místním nářečí „Západní vzdělání je hřích“. V posledních letech rozšířila aktivity na oblast Čadu, Nigeru a severního Kamerunu. Skupina zabila minimálně 15 tisíc lidí a donutila miliony Nigerijců opustit své domovy. Známá je především kvůli únosu skupiny 276 křesťanských školaček. Skupina chce svrhnout nigerijskou vládu.

Haját Tahrír aš-Šám

Dříve to byla odnož Al-Kaidy, ale v roce 2016 se od ní odtrhla a v roce 2017 se spojila s několik sunitskými militantními skupinami. Její součástí je i Fronta dobytí Sýrie, což je bývalá Fronta an-Nusrá. Skupina je klíčovým hráčem v občanské válce v Sýrii na straně rebelů. Chce svrhnout tamního prezidenta Bašára Asada.

Hizballáh

Jméno znamená „Strana Boha“. Jedná se o libanonskou skupinu a je zároveň politickou stranou a šíitskou islamistickou militantní organizací. Řada mezinárodních organizací a zemí rozlišuje mezi Hizballáhem jakožto militantní skupinou a Hizballáhem jakožto politickou sílou. Skupina byla založena už v roce 1982 za pomoci peněz i výcviku z Íránu jako reakce na izraelskou invazi do jižního Libanonu. Členové stojí za útoky proti Izraelcům, Američanům a západním cílům. V konfliktu v Sýrii stojí za prezidentem Asadem a bojuje na jeho straně proti rebelům. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek