Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spolužáci obětí floridského střelce chystají pochod. Z tragédie chtějí udělat zlom v debatě o zbraních

Spolužáci obětí floridského střelce chystají pochod. Z tragédie chtějí udělat zlom v debatě o zbraních

Pochod na Washington za změny v legislativě týkající se kontroly prodeje zbraní ohlásili studenti z floridské střední školy, kde devatenáctiletý střelec ve středu zabil 17 lidí. Akce nazvaná "Pochod za naše životy" (March for Our Lives) se má uskutečnit 24. března, uvedli v neděli přeživší ze školy v Parklandu ve vysílání amerických televizí. Jejich cílem je učinit z tragédie zlomový okamžik v debatě o regulaci zbraní v USA.

Ta se v posledních dnech opět rozhořela stejně jako po předchozích velkých masakrech střelnými zbraněmi. Při střelbě v Parklandu zahynulo minulý týden 14 studentů a tři zaměstnanci střední školy Marjory Stonemanové. Jde tak o třetí nejhorší útok na půdě školy v USA od roku 1999.

"My přicházíme o životy zatímco dospělí dělají hlouposti," citoval zpravodajský web BBC jednoho z přeživších Camerona Kaskyho. Organizátoři březnového pochodu na Washington žádají, aby se pro americké zákonodárce děti a jejich rodiny "staly prioritou" a vyzývají i k souběžně konaným manifestacím v jiných městech. Podle BBC po středečním útoku sílí na sociálních sítích podpora i dalším studentským iniciativám.

Podle amerických médií je ale snaha odpůrců zbrojní lobby marná. V Kongresu se návrh na zpřísnění zákona o držení zbraní objevil několikrát, ale scénář byl pokaždé zhruba stejný - demokraté žádali zpřísnění legislativy, republikáni odkazovali na druhý dodatek. Sněmovna reprezentantů koncem loňského roku naopak uvolnila pravidla pro skryté nošení zbraně napříč státy, které takové držení povolují.

720p 360p
Střelba na Floridě

Americký prezident Donald Trump dosud vystupoval jakožto zarytý stoupenec druhého dodatku a loni na shromáždění členů Národní asociace držitelů zbraní (NRA) prohlásil, že by "nikdy nenarušil" právo na držení zbraní. V prvním vyjádření k tématu kontroly zbraní od středeční tragédie pak na twitteru kritizoval demokraty za to, že nepřijali příslušnou legislativu po zvolení Barracka Obamy v roce 2008, kdy ovládali obě komory kongresu.

Proti Trumpovi, jakož i dalším politikům, kteří v minulosti obdrželi od NRA příspěvky na činnost, už v sobotu ostře vystoupila jedna z floridských studentek Emma Gonzalezová. "Pokud za mnou chce prezident přijít a říkat mi do očí, že to byla strašlivá tragédie a..., jak se v té věci nic nestane, ráda bych se jej zeptala, kolik peněz dostal od NRA," řekla na jednom ze shromáždění. "Ale na tom nesejde, protože já už to vím: třicet milionů dolarů," dodala.

BBC uvádí, že podle neziskové organizace Center for Responsive Politics, která monitoruje financování amerických politiků, obdržela Trumpova předvolební kampaň v roce 2016 od NRA 11,4 milionů dolarů (233 milionů Kč). Dalších 19,7 milionu dolarů údajně NRA investovala do negativní kampaně proti Hillary Clintonové.

Na Floridě se o víkendu nekonaly jen protesty proti dostupnosti zbraní, podotýká agentura AP, ale také jedna přehlídka nejnovějších zbraní. Jorge Fernandez z pořádající společnosti Florida Gun Shows řekl, že akce byla naplánována dlouho dopředu a její zrušení by bylo příliš nákladné. Za to, co se ve středu odehrálo v Parklandu podle něj nenesou odpovědnost zbraně, ale psychický stav devatenáctiletého Nikolase Cruze.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek