Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spravedlnost po 73 letech. Polsko usiluje o vydání údajného nacistického zločince z USA

Spravedlnost po 73 letech. Polsko usiluje o vydání údajného nacistického zločince z USA

Když už se mohlo zdát, že řádění příslušníků SS, které rok před koncem druhé světové války krutě zdecimovalo populaci polských vesnic Chlaniow a Wladyslawin, zůstane nepotrestáno, přišel zvrat. Důstojník, který tehdejší vyvražďování nařídil, byl s největší pravděpodobností nalezen v americké Minnesotě.

Polští vyšetřovatelé tvrdí, že se jim podařilo a Minnesotě spolehlivě identifikovat někdejšího důstojníka SS ukrajinského původu Michaela Karkoce. Ten dal v roce 1944 rozhodující rozkaz, na základě kterého nacisté vyvraždili obyvatelstvo dvou polských vesnic, Chlaniowa a Wladyslawina.

Záminkolu tehdy byla smrt nacistického důstojníka Siegfrieda Assmuse, v odvetě začali nacisti zapalovat domy vesničanů, kdo vyběhl ven, aby unikl smrti v plamenech, toho zastřelili. „Bylo slyšet střelbu z automatických zbraní a exploze granátů. Zvuk střelby se rozléhal vesnicí i blízkým okolím. Chtěli mít jistotu, že nikdo neunikne živý,“ cituje list The Washington Post přeživší z Chlaniowa Stanislawu Lipskou.

Jeden z vojáků, kteří se masakru zúčastnili, později vzpomínal na mrtvé, které viděl ležet všude po zemi – muži, ženy, děti, všichni na jedné hromadě. Po dlouhá léta se ale nevědělo, kdo tehdy vydal rozkaz k masakru obyvatel obou vesnic.

Teď přicházejí polské úřady s informací, že se jim po 73 letech podařilo pachatele hrůzného válečného zločinu identifikovat. Jedná se o 98letého Michaela Karkoce původem z Ukrajiny, kterému se po válce podařilo uprchnout do Spojených států, kde se usadil v cihlovém domě v Minneapolisu.

Vyšetřovatelé usilují o jeho vydání do Polska přesto, že muž trpí Alzheimerovou chorobou, a chtějí, aby někdejší vůdce jednotky SS strávil zbytek života za mřížemi. Rodina Karkoce odmítá, že by byl jejich otec a dědeček nacistickým válečným zločincem. Syn Andrij se nechal slyšet, že obvinění považuje za „krutá, vykonstruovaná a nebezpečná.“

„Tyto lidi bych nechal postavit před soud za bolest, kterou nám způsobili,“ říká Karkocův syn. Proti jeho otci však mluví nejen historická fakta, ale také válečné dokumenty, kde je dohledatelné, že osudné jednotce SS velel. Před čtyřmi lety se dostal do hledáčku Německa, poté, co tamní úřady zjistily o jeho nemoci, jej však stíhat přestaly.

Hlavním důkazem, o který se pak vyšetřovatelé opírají, je Karkocův v ukrajinštině psaný deník. V něm veřejně píše o tom, jak se připojil k nacistům nebo jak získal Železný kříž za statečnost. Vzpomíná také na smrt důstojníka SS Siegfrieda Assmuse, která následná zvěrstva rozpoutala. „Ztratili jsme nenahraditelného velitele, Assmusse,“ píše Karkoc. O 44 mrtvých z Chlaniowa a Wladyslawina se ale slůvkem nezmiňuje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek