Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Srbsko neuzná nezávislost Kosova, ale je ochotno pracovat na normalizaci vztahů

Srbsko neuzná nezávislost Kosova, ale je ochotno pracovat na normalizaci vztahů

Srbsko nezávislost Kosova neuzná, ale je otevřeno debatě o všech možných řešeních, jak vztahy s Kosovem normalizovat. Na návštěvě Rumunska to dnes prohlásil srbský prezident Aleksandar Vučić.

Pokud uznáme Kosovo..., tak Albánci dostanou všechno a já se ptám, co z toho budou mít Srbové, řekl Vučić. Dodal přitom, že Srbsko je připraveno diskutovat o všech možných řešeních. Mnoho Srbů považuje Kosovo za historické jádro Srbska a odmítají se nároků na něj vzdát, uvedla agentura AP.

Rumunský prezident Klaus Iohannis se nabídl, že bude při řešení problému asistovat. Řešení, které není spravedlivé... a nemá podporu, není řešením, řekl. Ani Rumunsko nezávislost Kosova neuznalo.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při návštěvě Bělehradu v únoru připomněl, že normalizace vztahů s Kosovem je důležitou podmínkou pro úspěšné završení přístupových rozhovorů Srbska s Evropskou unií.

Vedení kosovských Albánců v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku, kdy bylo Kosovo od válečného konfliktu v letech 1998 a 1999 pod mezinárodní správou. Konflikt, který si vyžádal zhruba 10.000 lidských životů, vypukl po ozbrojené vzpouře albánských separatistů. Bělehrad reagoval tvrdým zásahem armády a policie, který se zvrhl v etnickou čistku provázenou zločiny a který ukončil vojenský zásah NATO proti Srbsku.

Nezávislost Kosova dosud uznalo více než 100 zemí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek