Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stabilita uprostřed chaosu. Tři muži, kteří krotí Trumpovy impulzivní nápady a můžou zabránit válce

Stabilita uprostřed chaosu. Tři muži, kteří krotí Trumpovy impulzivní nápady a můžou zabránit válce

Jeho tweety a prohlášení někdy přivádí svět k údivu. Třeba, když hrozí Severní Koreji ohnivou zlobou nebo skrze sociální síť zakazuje transsexuálům sloužit v armádě. V případě Donalda Trumpa je však rozdíl mezi slovy a činy. Dost často totiž finální rozhodnutí ovlivňují jeho poradci.

Říká jim „moji generálové“ a někteří členové štábu s nimi mají problémy. Ministr obrany James Mattis, poradce pro národní bezpečnost Herbert McMaster a personální šéf Bílého domu John Kelly patří ke klíčovým mužům Donalda Trumpa. A svět je vnímá jako pojistku stability uprostřed chaosu.

Sám Trump totiž v lednu usedl do prezidentského křesla bez politických zkušeností. Byznysmen a televizní superstar netušil téměř nic o otázkách národní bezpečnosti. Američtí spojenci tak netrpělivě čekali, co se bude dít.

Trump místy působí jako neřízená střela. Když na Twitteru prezentoval zákaz služby transsexuálů v armádě, tvrdil, že ho prokonzultoval s generály. Mattis však o ničem nevěděl. Pentagon následně oznámil, že dokud mu prezident neoznámí změnu pravidel oficiálně, nic se nemění.

Nyní Mattis s McMasterem vymýšlí strategii, jak zneškodnit severokorejskou hrozbu. A zatímco šéf Bílého domu mluví o „ohnivé zlobě“, jeho muži se mu snaží vysvětlit, jak riskantním krokem by preventivní úder byl. Podle časopisu Newsweek se spíše přiklánějí ke kyberútoku, který by zasáhl rakety KLDR.

Lidé kolem prezidenta věří, že rizika chápe. „Jeho rétorika je možná ostrá, ale rozhodnutí tak impulzivní nebudou. Budou velice rozvážná,“ praví nejmenovaný člen Národní bezpečnostní rady.

Zvlášť Mattisovo angažmá u Trumpa je pro mnoho jeho známých překvapivé. Navzdory tomu, že nikdy nepatřil mezi jeho podporovatele a s některými výroky v kampani měl problém, je nyní de facto ústřední postavou Bílého domu.

Trump mu dal prostor, aby přenastavil politiku USA na Blízkém východě. Mattis podporoval bombardování Sýrie po dubnovém chemickém útoku. Když se ale Trump rozplýval nad blokádou Kataru, Mattis mu prozradil, že v zemi mají klíčovou leteckou základnu. Nadšení rázem opadlo.

McMasterova role začala posilovat s nástupem nového personálního šéfa Johna Kellyho. Ten si vymínil výraznou svobodu rozhodování. „Budu si dělat věci po svém, nebo to místo nevezmu,“ řekl Trumpovi, který souhlasil.

Kelly se nejenže zbavil prostořekého šéfa komunikace Anthonyho Scaramucciho, ale zároveň dal McMasterovi s Mattisem pravomoc najímat a propouštět některé zaměstnance. McMaster okamžitě propustil čtyři lidi loajální ke Stevu Bannonovi, hlavnímu Trupovu poradci s krajně pravicovou minulostí a „strážci předvolebních slibů“, s nímž má dlouhodobě vyhrocené vztahy. Tím utužil svoji pozici v týmu.

Nyní se trojice vysloužilých generálů snaží uhasit severokorejskou krizi bez toho, aby svět zažil jadernou válku. „Dobrá zpráva je, že je prezident takřka vždy poslouchá. Takže i když možná říká šílenosti, nic šíleného nakonec neudělá,“ dodává osoba blízká McMasterovi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek